ادامه تحصیل بهتر است یا کار؟ (دکتر حوریه یحیایی)

ادامه تحصیل بهتر است یا کار؟ (دکتر حوریه یحیایی)
آبان 19, 1401
174 بازدید

ادامه تحصیل بهتر است یا کار ، سئوالی رایج در بین بسیاری از خانواده ها و جوانان بشمار می آید. چراکه اگر تصمیمی درست در باره آن گرفته نشود ، می تواند ضررهای جبران ناپذیری در پی داشته باشد و سبب عدم موفقیت شما گردد. اگر شما هم بین دو راهی کار یا ادامه تحصیل […]

ادامه تحصیل بهتر است یا کار ، سئوالی رایج در بین بسیاری از خانواده ها و جوانان بشمار می آید. چراکه اگر تصمیمی درست در باره آن گرفته نشود ، می تواند ضررهای جبران ناپذیری در پی داشته باشد و سبب عدم موفقیت شما گردد.

اگر شما هم بین دو راهی کار یا ادامه تحصیل مانده اید، بدانید که هرگز تنها نیستید. اکثریت افراد که قصد ادامه تحصیل دارند، همواره با یک دغدغه ی بزرگ روبرو هستند. بهتر است اول درس بخوانند، بعد به مقوله کار بپردازند و یا بالعکس.

اما شاید برایتان جالب باشد که راه سومی نیز وجود دارد، شما می توانید فکر اشتغال در زمان تحصیل خود باشید. موضوعی که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته ، امری طبیعی و بدیهی بنظر می رسد و افراد از سن هجده سالگی و اتمام دوران تحصیل در مدرسه، مشغول به کار می شوند. این در حالی است که در کشور ما اکثر خانواده ها مانع از داشتن شغل جوانان خود می شوند و حتی تامین وضعیت مالی او تا سنین بالا و بعضا سی سالگی و بالاتر را از وظایف خود می دانند. بنظر می رسد ، سوال کار یا ادامه تحصیل همانند سوال کلیشه ای معروف علم بهتر است یا ثروت می ماند، که هیچکدام بدون دیگری فاقد کارایی لازم می باشد.

در هر صورت این روزها و شرایط اقتصادی که با آن روبرو هستیم، باعث آن شده است که بسیاری از دانشجویان به فکر کار کردن و کسب درآمد باشند و در کنار تحصیل ، به کار بپردازند و به دنبال آنند که کار لطمه ای به شرایط تحصیلی شان وارد نسازد و بین این دو مقوله یک تعادل سازنده برقرار سازند.  جوانان امروز دیگر مانند قدیم نمی توانند فقط تحصیل یا اشتغال را برعهده گیرند. به همین دلیل بیشتر جوانان ، فارغ از جنسیت دختر یا پسر با فکر پیشرفت و رسیدن به ایده آل های خود در زندگی ، شب و روز به فکر کار و تلاش هستند تا بهترین نتیجه را در بازه زمانی محدود خود داشته باشند. البته باید بدانید که برقراری تعادل بین درس خواندن و کار کردن ، هرگز امر راحتی نیست. پس چگونه می‌توانیم هم به خوبی درس بخوانیم، هم سر کار برویم؟

در گام اول بدنبال شغل های پاره وقت باشید و کارفرمای خود را از شرایط تحصیلی خود مطلع سازید. بدنبال یک برنامه ریزی منسجم و دقیق باشید. شرایط شما با سایر همکلاسی هایتان که وقت بازتری دارند ، مشابه نیست. از همان اولین جلسه درسی، تاریخ دقیق میان ترم ها و پایان ترم ها را در تقویم تان یادداشت نمایید تا از هیچ یک جا نمانید. یک برنامه ریزی روزانه داشته باشید. این برنامه ریزی هر چقدر دقیق تر و جزئی تر نوشته شود، تاثیر عمیق تری در موفقیت شما دارد. در این مسیر از اضطراب داشتن بپرهیزید. چرا که کار کردن و درس خواندن همزمان به طور بالقوه اضطراب ‌آور است، اما روش‌های زیادی برای مدیریت این استرس وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها ، همان داشتن یک برنامه ریزی دقیق و منسجم است.

نکته ی مهم بعدی این است که سعی کنید در حیطه ی درسی خود ، کار پیدا کنید. کار مرتبط با رشته ی تحصیلی شما چندین مزایای مهم دارد. علاوه بر اینکه یک رزومه ی کاری برایتان به حساب می آید به شما توانایی استفاده از آنچه در دانشگاه می آموزید ، می دهد و این امر سبب می شود  که مطالب تئوری دانشگاه را عملاً سرکار یاد بگیرید.

اگر ساعات درسی حضور در دانشگاه به شما اجازه ی فعالیت در محیط کار را نمی دهد، می توانید از کارهای آنلاین استفاده کنید. خوشبختانه شاخه های کاری موجود در فضای مجازی ، به شما امکان فعالیت در گستره ی وسیعی از کارها را می دهد.  از اداره کردن سایت شرکت ها، مجلات و … گرفته تا یک کار اینترنتی سبک به روش دورکاری گزینه ی مناسبی برای شما به شمار می آید. آشنایی با نرم افزارها و اپلیکیشن های تخصصی این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

فعالیت در دوران دانشجویی بسیار متنوع و گوناگون است. از تدریس بصورت تخصصی مرتبط با رشته ی تحصیلی تان گرفته تا ترجمه مقالات تخصصی رشته تان یا ترجمه برای مطبوعات که درآمد نسبتا خوبی هم دارد. از کسب و کارهای کوچک هم غافل نشوید. اگر روحیه ی کارآفرینی دارید، بدانید همه چیز بستگی به خلاقیت و نوآوری خودتان دارد و البته داشتن مطالعه کافی در حوزه مورد نظرتان بسیار مهم است و می تواند ریسک های احتمالی را در آغاز کسب و کارتان به شدت کاهش دهد. اگر شرایط ایجاد یک کسب و کار کوچک را دارید، از شروع آن نترسید. ایده هایی ذهنی تان را جدی بگیرید و با پشتکار و سرمایه ای هر چند اندک شروع به کار کنید.

نکته ی پایانی اینکه در تمام مراحل تحصیل خود از مهارت آموزی غافل نشوید. چرا که کسب هر مهارتی، می تواند انگیزه و ایده لازم برای یک کسب و کار را در شما ایجاد کند  و دوران دانشجویی مناسب ترین زمان برای کسب این مهارت هاست. کار کنید و مطمئن باشید که نه تنها چیزی را از دست نداده اید، بلکه توانسته اید در طلایی ترین برهه ی زندگی تان تجارب ارزشمندی کسب نمایید.

 

دکتر حوریه یحیایی

منبع : نقش نیوز