آرمان شهری با ایده ی هر خانه یک کارخانه(مهندس سینا شکورزاده)

آرمان شهری با ایده ی هر خانه یک کارخانه(مهندس سینا شکورزاده)
تیر 23, 1399
712 بازدید

هر خانه یک کارخانه، آرمان شهری را به تصویر می کشد که در آن تمامی اقشار جامعه مولد هستند. جامعه ای که در آن نه تنها بیکاری کاهش خواهد یافت، بلکه بخش کم توان جامعه نیز در زمره ی تولید کنندگان قرار خواهد گرفت وهمه ی افراد جامعه اعمم از زن و مرد، پیر و […]

هر خانه یک کارخانه، آرمان شهری را به تصویر می کشد که در آن تمامی اقشار جامعه مولد هستند. جامعه ای که در آن نه تنها بیکاری کاهش خواهد یافت، بلکه بخش کم توان جامعه نیز در زمره ی تولید کنندگان قرار خواهد گرفت وهمه ی افراد جامعه اعمم از زن و مرد، پیر و جوان می توانند در تولید نقش آفرینی کنند. در اینصورت می توان به سهولت سیر تکاملی جامعه مصرف گرا به جامعه ای مولد نظاره گر بود.

علی رغم عدم رونق، کسب و کارهای خانگی آنطور باید و شاید در ایران، به علت موانع ساختاری و قانونی این نوع کسب و کارها در ایران سابقه دیرینه دارند. بسیاری از صنایع دستی که امروزه هم وجود دارند و محل ارتزاق سایر اعضای خانواده به حساب می آمده در منازل و محل سکونت افراد تولید می شدند. سبکی از کسب و کار، گه از گذشته بنیان گذار آن بودیم در پی تحولات و تغییراتی که در فعالیت های اقتصادی، اجتماعی امروز پدیدار گشته بیشتر مورد توجه قرار گرفته است و به واسطه کارکرد و مزایای خاص آن روز به روز نیز در حال توسعه و گسترش می باشد. شاید اکنون مشاغل خانگی در چشم ما چندان جدی نباشد، اما جالب است بدانید که در چشم جهان کاملا جدی است و جالب تر از آنکه جهش اقتصادی بسیاری از کشورهای آسیای دور و چین در این سال ها مدیون و مرهون شغل های خانگی بوده و است و بسیاری از برندهای مطرح و معروف امروزی از دل همین مشاغل خانگی برخواسته اند. در آمریکا هم اکنون بیش از 43 میلیون نفر بصورت پاره وقت و حدود 13 میلیون نفر بصورت تمام وقت از طریق کسب و کارهای خانگی امرار معاش می کنند که روی هم حدود 20 درصد کل شاغلین این کشور را تشکیل می دهند.

در کشور نیز کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال از جمله اهداف و تکالیف تصریح شده در سند چشم انداز و قوانین پنج ساله توسعه کشور محسوب شده و بدین منظور رویکرد توسعه مشاغل خانگی به دلیل برخورداری از پیامدهای مثبت و متعدد در حوزه های اقتصادی، فرنگی و اجتماعی مورد توجه مسئولین قرار گرفته است. تجربه نشان داده است که توسعه کسب و کارهای کوچک به دلیل ساختار ساده و زود بازدهی و نیز اندک به سرمایه در متعادل نمودن بازار کار بسیار موثر بوده است. از اینرو سامان بخشیدن، به روزرسانی و نظام مند کردن کسب و کارهای خانگی یک ضرورت آشکار است که متاسفانه تا کنون هیچ سازمانیبطور مشخص متولی کسب و کارهای کوچک خانگی نیست.

البته در کنار خلاء های قانونی و مدیریتی، هنوز آحاد مردم به پتانسیل های نهفته و نامحدود این قبیل کسب و کار ها و درآمد زایی آن ها بطور کامل واقف نیستند. پایین بودن هزینه راه اندازی و میزان ریسک پذیری آن منحصر به فرد ترین خصوصیات این قبیل از کسب و کارهاست. آزادی و استقلال عمل بیشتر و ساعت کاری انعطاف پذیر و به زبان ساده خودتان آقای خودتان باشید، احتمال رسیدن به موفقیت را چندین برابر می سازد. مشاغل خانگی طیف وسیعی از مشاغل سنتی تا نوظهور را در بر می گیرد و راه اندازی یک کسب و کار خانگی علاوه بر مهارت خاص هر شغل نیازمند برخورداری از مجموعه مهارت های اساسی و پایه ای و از همه مهمتر مهارت های بازاریابی می باشد.

کسب و کارهای خانگی همچون یک دستگاه حفظ کننده حیات برای زنده ماندن و رشد کردن از طریق کاهش هزینه های بالاسری، به توعه ی کسب و کارهای کوچک کمک می کنند و به همی علت بالاترین نرخ بقا را داشته اند و همین امر منجر به کاهش هزینه های مالی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از شکست خواهد شد. بیشتر کسب و کارهای خانگی با همکاری سایر اعضای خانواده صورت می پذیرد. یک بعد مهم از کار که نباید براحتی از آن گذر کرد. چرا که همکاری اعضای خانواده در کسب وکارها که منجر به یادگیری مهارت های کسب و کار می شود، اعضای خانواده را برای خود اشتغالی و یا کسب و کارهای کوچک آماده می سازد.

اگر از دریچه ی مدیریتی نیز به این پدیده بنگیریم، متوجه مزایای زیاد آن خواهیم شد. از آنجایی که سود هر ابتکار و کارافرینی در این نوع کسب و کارها مستقیم نصیب خود فرد می شود، انگیزه ی فرد برای کارافرینی و خلاقیت به شدت افزایش یافته و زمینه توسعه ی خانواده های کارافرین و در نهایت جامعه ی کارافرین بیش از پیش مهیا خواهد شد. یک شعار معروف در ترویج کسب و کارهای خانگی در دنیا وجود دارد، پول درآورید بدون اینکه خانه ی خود را ترک نمایید. مشاغل خانگی یک جایگزین مناسب برای کسب و کارهای بیرون از منزل هستند. با فراز و نشیب های اقتصادی، چرخش مزایای کارفرما، سرعت بالای زندگی، بسیاری از مردم در سراسر دنیا تصمیم گرفته اند تا با یک ایده ی کوچک، کسب و کار خانگی برپا کنند تا کنترل شغل و درآمدشان رو خود عهده دار باشند.

مهندس سینا شکورزاده

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,