کسب در آمد در منزل با پرورش عقرب

کسب در آمد در منزل با پرورش عقرب
اردیبهشت 9, 1403
121 بازدید

بانوی خوش‌فکر باخرزی به واسطه حضور در دوره آموزشی پرورش عقرب در جهاد اکنون به عنوان یک کارآفرین پنج هزار عقرب را نگهداری می‌کند. به گزارش کار از نو ؛ صحبت از اشتغال و کارآفرینی که به میان می‌آید، سوالات زیادی در ذهن تداعی می‌شود که چطور می‌توانم من هم یک کارآفرین شوم و موجب […]

بانوی خوش‌فکر باخرزی به واسطه حضور در دوره آموزشی پرورش عقرب در جهاد اکنون به عنوان یک کارآفرین پنج هزار عقرب را نگهداری می‌کند.

به گزارش کار از نو ؛ صحبت از اشتغال و کارآفرینی که به میان می‌آید، سوالات زیادی در ذهن تداعی می‌شود که چطور می‌توانم من هم یک کارآفرین شوم و موجب ایجاد اشتغال برای چند نفر شوم. اگر می‌خواهید بدانید چگونه یک کارآفرین موفق شوید هیچگاه دست از تلاش در مسیری که انتخاب کردید برندارید و زندگی افراد کارآفرین را مرور کنید که چگونه با شکست‌های مکرر اما باز هم به تلاش خود ادامه دادند و در نهایت موفق شدند.

خانم الهامیان کارآفرین باخرزی، خانه‌دار، دیپلم و دارای یک فرزند است، ابتدا برای درآمدزایی به مشاغل خانگی روی ‌آورد اما با یک اتفاق مسیر شغلی او تغییر کرد و به سمت پرورش  عقرب رفت.

از خودتان بگویید، چه اتفاقی افتاد که شما به سمت پرورش عقرب رفتید؟

دیپلم طراحی دارم و به واسطه علاقه‌ام در منزل جواهردوزی می‌کردم اما برگزاری کلاسی در جهاد کشاورزی موجب شد، به سمت پرورش عقرب بروم، این کلاس برای من تازگی داشت، عقرب موجودی خطرناک است و دیدن آن برای همه ترس‌آور است، وقتی شنیدم چنین کلاسی جهاد برگزار می‌کند، مشتاق شدم که در این کلاس شرکت کنم.

ابتدا فقط برای بالا رفتن اطلاعات شخصی خود در مورد عقرب‌ها در این کلاس شرکت کردم اما بعد از این که اطلاعاتی در مورد عقرب و پرورش عقرب و درآمدزا بودن عقرب شنیدم علاقه‌مند به پرورش عقرب شدم و مدرک خود را گرفتم و برای اخذ وام از کمیته امداد اقدام کردم.

برای گرفتن وام  به کمیته امداد معرفی شدم و ۵۰ میلیون تومان دریافت کردم. مهرماه سال گذشته کار خود را با پرورش ۲۰۰ عقرب شروع کردم و در حال حاضر با تکثیری که انجام شد، پنج هزار عقرب پرورش داده‌ام که آماده زهرگیری هستند.

ترس از اینکه عقرب‌ها شما را نیش بزنند نداشتید؟

قطعا من هم ترس دارم اما به ترسم غلبه کردم، چون عقرب حیوانی زنده‌خوار است و از یک نوع کرم سرشار از پروتئین و سوسک سیاه تغذیه می‌کند من مجبورم سوسک زنده را در باکس عقرب قرار دهم و سوسک را به دست بگیرم که شاید برای برخی گفتن این که سوسک زنده را به دست بگیری سخت باشد اما من به واسطه علاقه زیاد به پرورش عقرب به ترسم غلبه کردم.

از چالش‌ها و سختی‌های کارتان بفرمایید؟

برای دریافت مجوز برای پرورش عقرب با چالشی مواجه نشدم و خوشبختانه مسئولان شهرستانی و به ویژه کمیته امداد در پرداخت وام همراهی کردند و توسط این نهاد ۵۰ میلیون تومان وام پرداخت شد و اکنون نیز برای خرید تجهیزات زهر گیری قول پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیو.ن تومانی را داده اند که جای قدردانی دارد اما چالش اصلی من در خصوص مکان و سردی و گرمی هوا است. عقرب در جایی که پرورش پیدا می‌کند باید دمای آن تنظیم باشد، آرام و ساکت باشد، متاسفانه در سرمای اخیر حدود ۶۰۰ عقرب من تلف شدند ولی با مدیریت توانستم نتیجه دلخواه را داشته باشم.

مهمترین مسئله در کار شما زهرگیری است، روند زهرگیری از عقرب را برای خوانندگان توضیح می‌فرمایید؟

در حال حاضر عقرب‌های من آماده زهرگیری هستند ولی به دلیل نبود تجهیزات، این روند انجام نشده است، اما اگر بخواهم چگونگی زهرگیری را توسعه بدهم، هر چهار ماه یک‌بار می‌توان از عقرب زهرگیری کرد. هر هزار عقرب یک گرم زهر مایع می‌دهد و باید ۱۰ گرم زهر مایع گرفته شود تا یک گرم پودر زهر عقرب به دست بیاد و این پور که در مصارف داروسازی، آرایشی، بهداشتی  و درمان استفاده می‌شود بسته به پروئینی که در آن موجود است بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

تاکنون درخواستی برای فروش پودر زهر عقرب داشتید؟

بله، مرکز داروسازی رازی پیشنهاد خرید پودر زهر را داشته است.

شما چه عقرب هایی پرورش می‌دهید؟

«مزوبوتوس اپئوس» یا همان عقرب خراسان را برای زهرگیری پرورش می‌دهم اما عقرب «اندرکتونوس کراسیکودا» و عقرب «هوتنتوتا سلسه‌ای» را برای خود دارم و برای من یک جور حیوان خانگی محسوب می‌شوند.

برنامه شما برای آینده چیست، صادرات زهر عقرب؟

مهمتر از صادرات، برای من گسترش این کار در منطقه است، دوست دارم دیگران نیز پرورش عقرب را فراگیرند و خود به آنها آموزش دهم و من فقط دوست دارم این کار را با آموزش گسترش بدهم.

آیا تاکنون عقرب شما را نیش زده است؟

عقرب بالغ خیر ولی عقرب دو سه ماهه من را نیش زده است، اگر عقرب بالغ شما را نیش بزند حتما باید مسکن مصرف کنید درد بسیاری دارد.

سخن پایانی…

من این کار را به صورت خانوادگی به همراه خواهرم و برادرم شروع کردم و در این بین پدرم نقش بسیار موثری داشت و همواره من را تشویق می‌کرد. اوایل که می‌خواستم کار را شروع کنم برخی دوستان می‌گفتند چون تازه کار هستی خطرناک است ولی من با حمایت خانواده به ویژه پدر و علاقه‌ای که داشتم وارد این کار شدم و بسیار خوشحال هستم و این مسیر را ادامه خواهم داد.

 

منبع : برنا نیوز