مهری شاه مرادی فرد موسس و مدیرعامل دفتر خدمات گردشگری و مسافرتی روشنا سیر آریا

مهری شاه مرادی فرد موسس و مدیرعامل دفتر خدمات گردشگری و مسافرتی روشنا سیر آریا
تیر 13, 1399
481 بازدید

مهری شاه مرادی فرد موسس و مدیرعامل دفتر خدمات گردشگری و مسافرتی روشنا سیر آریا بخش صنعت گردشگری   تابلوی افتخارات مدیراجرایی و طراح اولین همایش تخصصی موزه داران خصوصی در ایران دبیر اجرایی سیزدهمین همایش انجمن زنان کارآفرین ایران مدیر اجرایی چهاردهمین همایش انجمن زنان کارآفرین ایران فعالیت ها و سمت ها مدیر گردشگری […]

مهری شاه مرادی فرد

موسس و مدیرعامل دفتر خدمات گردشگری و مسافرتی روشنا سیر آریا

بخش صنعت گردشگری

 

تابلوی افتخارات

مدیراجرایی و طراح اولین همایش تخصصی موزه داران خصوصی در ایران

دبیر اجرایی سیزدهمین همایش انجمن زنان کارآفرین ایران

مدیر اجرایی چهاردهمین همایش انجمن زنان کارآفرین ایران

فعالیت ها و سمت ها

مدیر گردشگری هلدینگ امید تابان آسیا

عضو کمیته استانداردسازی گردشگری و خدمات وابسته سازمان استاندارد ایران

عضو پژوهشکده گردشگری دانشگاه تهران

مدرس دانشگاه جامع علمی-کاربردی

پژوهشگر حوزه گردشگری

 

کارآفرین گردشگری و آموزش ویژه بانوان

سال 1348 در تهران بدنیا آمدم.پدر و مادرم آذربایجانی هستند و در شهر تبریز به دنیا آمدند. پدر بازاری بود. دوران کودکی من به از شیطنت و بازیگوشی گذشت. در تحصیلاتم هم شیطنت های دوره دانش آموزی را داشتم. در بازی های کودکی، من بودم که تعیین می کردم چه بازی انجام دهیم و یا حتی در درگیری های کودکانه آماده به جنگ با گروه مقابل بودم و حکم رهبر گروه را داشتم. در خوابگاه هم اکثر دانشجو ها با من مشورت می کردند. اکثرا مسئولیت های گروهی و دانشجویی را می پذیرفتم. گاهی سختی های مسئولیت هایم را نمی دانستم و بعدا با آن مواجه می شدم اما برایم جذاب بود. بعد از دیپلم در تربیت معلم فوق دیپلم گرفتم و معلم شدم. بعد از اخذ کارشناسی در رشته علوم تربیتی و مشاوره برنامه ریزی به عنوان مشاور در مدارس فعالیت داشتم. مدت 25 سال کار مشاوره را انجام دادم. کتاب زیاد می خواندم که بعدها در مصاحبه هایم کمک های زیادی به من کرد. همیشه فعال و دانش طلب بودم. در مباحث مشاوره همیشه حرفی را می زدم که بدانم و کاری انجام می دادم که بلد باشم و اگر اینگونه نبود به مشاورهای سطح بهتر و یا پزشک ارجاع می دادم.

حدود ده سال پیش به دلیل علاقه زیادی که به سفر داشتم دیپلم خدمات گردشگری را گرفتم. تقریبا تمام ایران را گشتم و کارشناسی ارشد گردشگری و برنامه ریزی را گرفتم. تابستان ها در آژانس های مسافرتی کار می کردم که گاهی از صرف علاقه و گاهی کارورزی بود. در همایش ها و پروژه ها در مباحث تحقیقاتی کمک می کردم. علاقه ام به حوزه های مختلف گردشگردی بسیار شدیدتر شد. وقتی دانشجو بودم در منطقه آزاد ارس یک موسسه گردشگری تاسیس کردم. البته در موسسه حضور پررنگی نداشتم و به علت دوری از مرکز و سختی رفت و آمد، عدم حمایت مسئولان منطقه و شاید کم بودن فعالیت ما باعث پا نگرفتن موسسه و هدفمان شد.

تصمیم گرفتم در تهران فعالیت داشته باشم و خود را پیش از موعد بازنشسته کردم و دفتر خدمات گردشگری را تاسیس کردم. زمانی که نیاز به مجوزهایی برای تاسیس داشتیم با سختی فراوان روبرو بودم به طوریکه بیش از 67 بار به سازمان میراث فرهنگی مراجعه داشتم، تمامی مراجعاتم را نوشته ام، با اینکه تمامی مدارک ها کامل بود سخت مجوز می دادند. اما در دی ماه 96 مجوزها را گرفتم.

هر کارآفرینی می خواهد خودش کاری را ایجادکند. کارآفرین یعنی ایجاد کسب وکاری با ایده های نو و خلاقانه، من هم همین حس را داشتم و می خواستم خودم رییس خودم باشم و دانشی که از اساتید محترمی کسب کردم برای کار خودم تجربه کنم. خدماتی را که دوست دارم با دانشی که کسب کردم ارائه بدهم. فعالیت های زیادی در آژانس ها داشتم تا نگاه و ایده های خودم را عملی سازم. از آنجایی که آژانس از آن من نبود عملی شدنش مقدور نبود. لذا خودم اقدام به تاسیس آژانس گردشگری کردم. بحث بیزینس و ایجاد شغل برای عده ای هم از دلایل تاسیس دفتر بود.

آهسته پیش رفتن، با دقت عمل کردن و درست هزینه کردن شعار ماست. همیشه تلاشم بر این است که از قوانینی که سازمان میراث فرهنگی مقرر کرده تابعیت کنم. در هر کسب وکاری بحران هست یا از ذات کار و یا بدون برنامه ریزی عمل کردن باعث بحران می شود. گاهی برای بیزینسی که انتخاب می کنیم، استراتژی می دهیم یعنی می خواهیم طبق اهدافی که داریم برنامه ریزی کنیم و طبق آن برنامه ریزی اجرایی می کنیم و انتها باید موقعیت ها را ارزشیابی نماییم که برنامه ای که اجرا می کنیم دچار نقص نباشد. اما برخی از مسائل از دست خارج است و بحران های از پیش تعیین نشده است که تاثیر بسیاری در اقتصاد می گذارد. تلاطم همیشه هست. اگر در مورد این تلاطم ها از قبل کمی فکر کرده باشیم، بنابراین بر اساس مسائلی که ممکن است پیش بیاید قدم می گذاریم. درس گرفتن از بحران ها کمک می کند در دوره های بعدی به درستی عمل کنیم. متاسفانه اولین اقدام بنگاه های اقتصادی برای مقابله با بحران تعدیل نیروی انسانی است که به عقیده من آخرین کاری است که می توان انجام داد. برای آموزش همین افراد سالها وقت، هزینه، سرمایه صرف شده، اینان مشتری ها را می شناسند و به دست آوردن چنین افرادی در دوران بعدی شامل طی شدن همین مسیر است. ابتدا راهکارهای دیگر را پیدا کنید. در صنعت گردشگری با تلاطم های بازار ارز نوسانات زیادی ایجاد شده است.

نوآورانه و خلاقانه وارد حوزه کار شوید. خیلی از ایده ها و طرح هایم را عملی نساختم زیرا معتقدم زمانش هنوز نرسیده است. الان تنها طرحی که در حال اجراست طرح گردشگری و آموزش ویژه بانوان است. این طرح را از زمان دانشجویی در سر پروراندم و پایان نامه ام را در همین حوزه با نام چالش های گردشگری بانوان داشتم و حس کردم در حال حاضر امکان اجرا دارد. در شهرهای کوچک دیدم تنها سرگرمی بانوان فقط تماشای تلویزیون است. اگر از کلیشه های جنسیتی خارج شویم و به گردشگری بانوان اهمیت دهیم تاثیراتش را در خانه و خانواده می بینیم. 70 درصد شاغلان صنعت گردشگری، زنان هستند. عملکرد آن دفاتر خدمات گردشگری که بانوان مدیر آن بودند موفق تر بوده است. جالب است بدانید 70 درصد تصمیمات سفر را خانم ها در خانواده می گیرند. در توسعه پایدار گفته می شود زمانی یک کشور توسعه یافته است که به زنان یک کشور توجه کرده باشد. گردشگری کمک فراوانی به رشد توسعه پایدار کشور می کند چرا که نیمی از فعالان حوزه گردشگری زنان هستند.

همیشه از افت ها و کم وکاستی هایم یاد می گیرم. برخورد با انسان ها و طی دوره های آموزشی فراوان به قوت ما کمک می کند تا در شرایط خاص کوچکترین مسائل باعث آزار ما نشود. برای بانوان چون از منابع ثروت و قدرت دورتر هستند نسبت به یک آقا راه ها کمی سخت تر می شود. پشتکار و پیگیری به کار باعث موفقیت است. اگر از در بیرون رانده شدند از پنجره برگردند. نوشتن و مستند کردن اهداف باعث تسریع در عملکرد می شود. برای نوشته هایتان یک تاریخ تعیین کنید. در مشاوره های بیزنسی از حقوقدان ها و مشاور خوب و کار بلد کمک بگیرید. من شکست را تجربه و مسئله می دانم. نامی از شکست و مشکل برای خود تعریف ندارم.

دولت هیچ حمایتی ندارد. ما مجوز ها را باید از دولت بگیریم اما نباید حمایتی بخواهیم. دولت وظیفه تسهیل گری در مجوزات و کارآفرینی دارد. باید به کسب و کارها و کارآفرینان سر بزند و مسائل را حل کند. بسیاری از مسائل به وجود آمده اخیر برای کسب و کارها از دولت و سیاستهای نابجا تزریق شده و باید خودش راه حلی پیدا کند که متاسفانه اصلا اهمیتی داده نمی شود. دولت باید نگاه خلاقانه کارآفرین را بررسی کند تا باعث ایجاد شغل و درآمد برای صدها نفر باشد.

توانایی ذاتی هر فرد باید بسیار گسترده شود تا به همان اندازه باورشان به خود گسترده باشد. باور از توان انجام کار می آید. موفقیت های ریز و کوچک کسب کنید، هرکسی استیو جابز نمی شود ولی می تواند در همان مسیر باشد. وقتی عزت نفس بالا می رود 80 درصد مسائل روانشناختی سراغتان نمی آید. کسب عزت نفس از لذت بردن از موفقیهای کوچکتر می تواند باشد. همه این موفقیت های کوچک باعث خود باوری بالاتری می شود. موفقیت یعنی در راه بودن، باید در راه و درحال تلاش باشید. اگر در هر کاری خوش باشید و لذت ببرید فکر نمی کنید روز یا سالتان را از دست داده اید. هیچ وقت نا امید و خسته نشوید. خودتان را بسازید بعد وارد حوزه کار و کارآفرینی شوید، لایف استایل تان را تغییر بدهید. در مسیر هدفی که دارید ارتباطات موثر و خوبی داشته باشید.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,