سه شنبه 28 فروردین 1403 - 01:46
اوقات شرعیاوقات به افق : تهران

مشاغل خانگی ، راهی برای کاهش نرخ بیکاری(سیده مینا دیوبند)

مشاغل خانگی ، راهی برای کاهش نرخ بیکاری(سیده مینا دیوبند)
مهر 27, 1400
195 بازدید

تمرکز برگسترش مشاغل خانگی که یکی از ظرفیت‌های مهم در اقتصاد هستند ،به طور خاص  می تواند بهترین راه ایجاد اشتغال که نیازمند منابع مالی زیادی نیز ندارد، راهکاری مهم و اثرگذار در کاهش نرخ بیکاری باشد.به عبارتی مشاغل خانگی ازجمله شیوه های نوین و جدید کسب و کار و ایجاد اشتغال است که به […]

تمرکز برگسترش مشاغل خانگی که یکی از ظرفیت‌های مهم در اقتصاد هستند ،به طور خاص  می تواند بهترین راه ایجاد اشتغال که نیازمند منابع مالی زیادی نیز ندارد، راهکاری مهم و اثرگذار در کاهش نرخ بیکاری باشد.به عبارتی مشاغل خانگی ازجمله شیوه های نوین و جدید کسب و کار و ایجاد اشتغال است که به دلایلی از جمله نیاز به حجم پایین سرمایه‌گذاری و سودآوری مطلوب ،مورد توجه و استقبال بسیاری از افراد جویای کار به ویژه زنان و جوانان قرار دارد.

همه مسئولین و مردم به این امر واقفند که دولت به تنهایی توانایی ایجاد شغل گسترده برای همه جوانان تحصیل کرده را ندارد و در این راستا ،مشاغل خانگی البته با حمایت دولت و ایجاد تسهیلات می تواند پیرامون کاهش نرخ بیکاری راهگشا باشد، البته درگسترش و ایجاد مشاغل خانگی، همواره مشکلات و چالش هایی نیز وجود دارد و باید آن ها را حل نمود.صاحبان بسیاری از کسب و کارها، از آنجایی که منابع مالی و فیزیکی کافی در خور شروع یک کسب و کار در اختیار نداشته اند، ترجیح داده اند، به گونه ای خلاقانه فکر کنند که بتوانند حتی در منزل و بدون اجاره کردن مغازه یا محلی برای کسب و کار و البته بدون نیاز به نیروی کار زیاد کسب درآمد کنند. کسب و کارهای خانگی یکی از جذاب ترین انواع کسب و کار است که به علت خصوصیات منحصر به فرد خود در تمام دنیا یکی از مطمئن ترین راه های درآمد زایی محسوب می گردد. از آنجایی که این مشاغل در فضای خانه و امکانات منزل بهره می گیرند، در صورت بروز رکودهای اقتصادی، از مقاومت بیشتری برخوردارند. همچنین معاف از مجوزهای  دست و پاگیر و پرداخت مالیات هستند. از این ‌رو، بهترین و شاید کارآمدترین اقدام پسندیده برای کاهش نرخ بیکاری خود اشتغالی در منازل است که در مقابل باید همانطور که در بالا نیز بدان اشاره شد، مسئوولین  با حمایت‌های خود تسهیلات ویژه‌ای را برای محقق ساختن این امر مهم در نظر بگیرند و تمامی راهکارها و تسهیلات در حد حرف و روی کاغذ باقی نماند.

براساس آخرین آمارها، ۸۸ شرکت تعاونی تامین نیاز مشاغل خانگی در سراسر کشور با عضویت ۴۱۷۰ نفر و با سرمایه ۳۵۱۹۱۸۰ هزار ریال و ایجاد ۱۸۰۰ فرصت شغلی در سامانه ثبتی وزارت تعاون به فعالیت اشتغال دارند. اما آنچه از این آمار روشن و مبرهن است که متاسفانه تا به امروز از ظرفیت مشاغل خانگی و تاثیرات شگرف آن در توسعه اقتصادی، اجتماعی و محرومیت زدایی از خانواده های کم‌ درآمد و آسیب پذیر،آنطور که شایسته است ،مورد توجه قرار نگرفته است. درحالیکه هر خانه می تواند به عنوان یک واحد تولیدی و خدماتی نقش موثری در راستای تحقق اقتصاد درآمدزا و مقاومتی ایفا کند. صنایع دستی همچون قالیبافی، خیاطی، دامپروری ، شیلات و… فعالیت های تولیدی و صنعتی و کسب و کارهایی با گرایش فناوری اطلاعات تنها بخشی از مشاغل خانگی محسوب می شوند که با شناسایی چالش ها و فرصت های پیش روی آن می‌توان به رونق هرچه بیشتر آن کمک کرد. اکنون با گسترش فضای مجازی، مشاغل خانگی با رویکردی نوین در حال گسترش هستند و طیف وسیعی از رشته ها را در بر می گیرند. از تشکیل گروه های خرید و فروش اجناس مصرفی از جمله صنایع دستی، پوشاک تا سفارش انواع شیرینی ها و غذاهای خانگی همگی از جمله مشاغل خانگی هستند که تعداد آن ها رو به فزونی و تنوع است. این فضا ،امکان حضور افراد در محیط خانه و استفاده از رایانه و وسایل جانبی مورد نیاز را به سادگی فراهم می سازد. البته ناگفته نماند که زنان نقش اول را در تحقق مشاغل خانگی عهده دارند و به عنوان یکی از محورهای اساسی آن نقش ایفا می کنند و بطور قطع در برنامه ریزی ها و اجرای آن حرف اول را می زنند.در کشورهای توسعه یافته، زودتر از ما به فکر ساماندهی و حمایت و برنامه ریزی برای مشاغل خانگی افتاده اند و این در حالی است که از سال ۱۳۸۹ عملا قانون ساماندهی و حمایت از اشتغال خانگی به تصویب رسید. به گفته کارشناسان، کسب و کارهای خانگی ۱۵ تا ۸۰ درصد نیاز به اشتغال ۱۵۰ کشورهای جهان را تامین می کنند. در حال حاضر، بسیاری از کشورها نظیر چین، هند ،انگلیس ، استرالیا وآمریکا از جمله  کشورهای موفق در زمینه توسعه کسب و کار خانگی و کارآفرینی به شمار می‌روند. کشور چین در حوزه مشاغل خانگی، پیشتاز و فعال بوده و با راه اندازی ۱۰۴۰ شغل خانگی، مولد بیش از سی درصد محصولات بازار چین می باشد، و این در حالی است که در ایران حدود ۳۰۰ حرفه تصویب شده مشاغل خانگی وجود دارد. در انگلیس هم بیش از پنجاه درصد مشاغل کوچک در خانه انجام می شود تا جایی که  مشاغل خانگی در سال ۲۰۱۴ حدود ۴۰۰ میلیون پوند در اقتصاد این کشور تاثیر داشته است.علاقمندان این شاخه می توانند با کمی تحقیق و جستجو در فضای اطراف زندگی خود نیازها را شناسایی و با توجه به بازارهدف ،کسب و کاری را راه اندازی نمایند. با توجه به اهمیت کسب و کارهای خانگی و تاکید صاحب نظران بر درآمدزایی و اشتغال زایی بالای این مشاغل، اهتمام هر چه بیشتر مسئولین در راستای تسهیل روند اشتغال و استفاده از ظرفیت های موجود وطنی در مشاغل خانگی بستر حل بسیاری از معضلات نشات گرفته از بیکاری و مسائل اقتصادی جامعه را فراهم می سازد.

ناگفته نماند ،بحث اشتغال خانگی در قالب بنگاه‌های کوچک در جهت کاهش بیکاری می تواند راه حل ایجاد شغل در کوتاه مدت باشد، ولی راه مستمر و نهایی نیست و باید برای حل معضل بیکاری و ریشه کن کردن آن در بلندمدت به سمت اشتغال های پایدار دیگر برویم.

 

نویسنده : سیده مینا دیوبند -سردبیر روزنامه تفاهم

منبع:تفاهم آنلاین