شهرزاد حامدی مدیرعامل شرکت فرم و فضا

شهرزاد حامدی مدیرعامل شرکت فرم و فضا
تیر 13, 1399
285 بازدید

شهرزاد حامدی مدیرعامل شرکت فرم و فضا بخش مبلمان اداری و معماری داخلی تابلوی افتخارات برند منتخب نشریه اقتصاد و نمایشگاه- 1392 برنده دو دوره خلاقیت برتر محصول از نمایشگاه HOFEX -2015 و 2016 برنده جشنواره طراحی ایرانی از شورای ملی مبلمان و دکوراسیون – 1396 داور مسابقات ملی طراحی صنعتی ایران- 1396 سمت ها […]

شهرزاد حامدی

مدیرعامل شرکت فرم و فضا

بخش مبلمان اداری و معماری داخلی

تابلوی افتخارات

برند منتخب نشریه اقتصاد و نمایشگاه- 1392

برنده دو دوره خلاقیت برتر محصول از نمایشگاه HOFEX -2015 و 2016

برنده جشنواره طراحی ایرانی از شورای ملی مبلمان و دکوراسیون – 1396

داور مسابقات ملی طراحی صنعتی ایران- 1396

سمت ها و فعالیت ها

تدریس در دانشگاه از 1374

عضو اتحادیه صادرکنندگان مبلمان اداری و خانگی

نایب رییس کارگروه معماری داخلی ایران

عضو هیات موسس NGO خانه هنرهای زیبا

 

بانوی خلاقیت و طراحی

سال 1345 در تهران و خانواده ای هنری متولد شدم. پدرم خوشنویس بود. در کودکی بسیار درونگرا و خجل بودم و زیاد دوست نداشتم در جمع باشم. توانایی هایم را بعد از تحصیلاتم پیدا کردم. سال 1364 در رشته طراحی صنعتی دانشگاه تهران قبول شدم. این رشته مسیر زندگی مرا تغییر داد. نقاشی، طراحی و ریاضی ام بسیار خوب بود. طراحی صنعتی هندسه و هنر را به هم مربوط می کرد. با اینکه  طراحی صنعتی رشته بسیار محرومی در ایران است اما به نظرم بسیار رشته زیبایی است. کارشناسی طراحی صنعتی و ارشد همین رشته با گرایش معماری داخلی را دارم. وقتی دانشجو بودم به کمک یکی از استادانم تدریس می کردم. وقتی برای پایان نامه ام به شرکت برش رفتم، یک پلن به من داده شد تا بفهمم این چیست. وقتی فردای آنروز پلن را تحویل دادم و با موضوع مورد توجه آنها همخوانی داشت پیشنهاد کار به من داده شد و اولین تجربه کسب کارم در آن شرکت به صورت نیمه وقت رقم خورد. فعالیت شرکت برش هم در زمینه مبلمان های اداری صنعتی بود. در آن زمانها میزهای اداری به فقط صورت مستطیل بود. ولی من یک میزی را طراحی کردم که به صورت جداگانه  هم می شد آن را بسته بندی و جابجا کرد. این طرح را به مدیر شرکت دادم و خواستم برای پایان نامه ام آن را بسازند اما موافقت نشد. خودم این طرح را به فردی خارج از شرکت دادم تا بسازند. بعد از اتمام کار و نشان دادن میز طراحی و ساخته شده به مدیر شرکت، موافقتش برای ساخت گرفته شد و این محصول پرفروش ترین محصول شرکت شد و نام مرا روی این محصول گذاشتند، میز شهرزاد.

بعد از چهار سال همکاری با مجموعه برش به اتفاق دو تن از دوستانم شرکت پلیفوم را با سرمایه صفر ثبت کردیم. ابتدا فقط یک میز در گوشه ای از یک دفتر داشتیم. اما ظرف یکسال همان دفتر را اجاره کردیم. سال بعد طبقه دیگری از همان ساختمان را اجاره کردیم و طول مدت پنج سال ما یک مجموعه کامل با  280 پرسنل و یک فروشگاه خانگی را به نام ایده اعم از محصولات ایرانی و وارداتی داشتیم. حدود 13 سال این مجموعه را داشتم و به علت اختلاف نظر در سال 85 از آن جدا شدم. مجموعه فرم را تشکیل دادم که باز هم با شریکم اختلاف نظر و سلیقه داشتم از آن هم فاصله گرفتم و سال 90 فرم و فضا را تاسیس کردم.

موفقیت هایم را مدیون شکست هایم هستم. ضربات سخت و سنگینی به عنوان یک خانم در فعالیت هایم خوردم. همیشه تنها بودم. اولین شکستم را می توانم جدا شدن از مجموعه پلیفوم نام ببرم. قبل از جدایی ام از پلیفوم دچار یک بحران مالی شدیم که خانه ام در گرو بانک بود و نزدیک بود توسط بانک ضبط شود. برای گرفتن سهامم از آن شرکت بسیار مشکلات دیدم و دوران خیلی سختی بود. فعالیتم در همه مجموعه هایم را از صفر آغاز کردم. شبی که در بدترین حالات روحی و جسمی بودم با خود بدترین وضع ممکن را تصور کردم و گفتم بدتر از این چه اتفاقی ممکن است بیافتد. به خود گفتم تو سالمی و توانایی های زیادی داری و یک فرزند سالم هم داری. صبح آن شب با یک آرامش خاص بیدار شدم و به دنبال احقاق حقم رفتم. احساس کردم انگیزه ای فوق العاده برای ایجاد کار جدیدم دارم و گفتم من قطعا می توانم و کسی نمی تواند مانع من باشد. بعد از یکسال باز هم مجموعه من دیده شد. شرکت قبلی باورش برایشان سخت بود که من همان عضو جدا شده از آنها بودم.

در شرکت خودم از طراحی های اصیل ایرانی در فضاهای اداری جدید استفاده کردم. به جرات می توانم بگویم هنوز هیچ شرکتی چنین طرحی را اجرا نکرده است. بسیار خوشحالم که محصولات ما جایی برای خود در سیستم طراحی های اداری باز کرده است. طرح های ما مشابهی در بازار ندارند. خیلی ها خواستند که کپی برداری کنند اما چون محصولات ما زایده ی ماهها فکر، تلاش و تحقیقات است نتوانستند. بعنوان یک خانم با مشکلات جنسیتی در کارم روبرو بودم اما هیچ بهایی به آن ندادم. همیشه خود را مرد دیدم و در هر جایی که قدم گذاشتم خود را متفاوت از مردان نمی دیدم و این باعث می شد مورد رنجش قرار نگیرم. در اتحادیه مربوط به شغلمان من تنها خانم هستم و مشکلاتی هم بوده و هست اما من اهمیتی به آن نمی دهم.

در هر دوره از زندگی و کارم برای خودم اهدافی را مشخص می کنم. این هدف گذاری ها به من انگیزه و شور و اشتیاق برای ادامه می دهد. با اینکه فراز ونشیب های زیادی در کارم داشته ام اما به هر آنچه خواسته ام رسیدم. در حال حاضر یکسری اهداف دارم که اقتصادی نیست و در پی رسیدن به آنها هستم. فردی سیستماتیک و اهل گزارش نویسی هستم. هرگاه هدفی تعیین می کنم یادداشت می کنم وقتی به آن رسیدم با یک تیک نشانه دارش می کنم. یکی از اهدافی که در سر دارم رسیدگی به فارغ التحصیلان در رشته طراحی صنعتی است که کمی مورد اجحاف هستند. به کاری که می خواهم انجام دهم اعتقاد دارم. ذهنم همیشه در حال حل مشکل است و از هیچ چیزی برای خودم سد و مانع درست نمی کنم؛ این دو مورد از رموز موفقیتم است.

کارآفرینی یک شعار نیست. اگر معتقدی که یک اتفاق باید بیافتد و نمی شود بدان که راهش را پیدا نکردی. کاری نیست که نشود و کار نشد ندارد. وقتی می خواهی به هدفی برسی باید به آن با تمام وجودت باور و اعتقاد داشته باشی. اگر باور داشته باشی ذهنت راه های جدیدی را کشف می کند. اول راجع به هدف تحقیق کنید و اطلاعاتتان کامل باشد. معتقدم با افرادی که کار می کنم باید دو طرف منتفع شوند. اگر من برنده باشم و طرف مقابل بازنده هیچ لذتی از کار نمی برم. دنبال راه های بد و کثیف بازار نمی روم. من همیشه هم قدم های مثبت بر نداشته ام؛ گاهی اشتباه هم رفتم اما این اشتباهات جزیی از زندگی من بوده است. باید این دوران ها طی می شد تا این توانایی هایی را که الان دارم بفهمم. وقتی گذشته را نگاه می کنم اصلا ناراضی و ناراحت نیستم. چون درسهای زیادی در آن نهفته است. شرایط اقتصادی موجود بر کار ما هم تاثیر گذاشته است. در هیچ برهه از زمانی دفترم تا اینقدر آرام نبوده است. از مجموعه ما کار با کیفیت بسیار بالایی خارج می شود. جسارت خیلی خوب است اما بلند پرواز نباشید. متاسفانه جوانان امروزی انگیزه کمی دارند. امروزه برای کسب معلومات و دانش راه های آسانی وجود دارد. معلومات را بالا ببرید. دانش خود را بروز کنید. به توانایی هایتان تکیه کنید نه به سرمایه ها تا بتوانید موفق باشید.

برچسب‌ها:, , , , ,