زهرا حسین پور موسس و مدیرعامل شرکت آرکا آزما تجهیز

زهرا حسین پور موسس و مدیرعامل شرکت آرکا آزما تجهیز
تیر 13, 1399
342 بازدید

زهرا حسین پور موسس و مدیرعامل شرکت آرکا آزما تجهیز بخش تولید مواد شیمیایی خاص   تابلوی افتخارات منتخب زنان موفق ایران در دومین کنگره ملی زنان موفق ایران فعالیت ها و سمت ها عضو کمیته فنی متناظر ISIRI/TC107 عضو سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران عضو انجمن تحقیق و توسعه صنایع ایران عضو اتحادیه […]

زهرا حسین پور

موسس و مدیرعامل شرکت آرکا آزما تجهیز

بخش تولید مواد شیمیایی خاص

 

تابلوی افتخارات

منتخب زنان موفق ایران در دومین کنگره ملی زنان موفق ایران

فعالیت ها و سمت ها

عضو کمیته فنی متناظر ISIRI/TC107

عضو سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران

عضو انجمن تحقیق و توسعه صنایع ایران

عضو اتحادیه صنفی مواد شیمیایی ایران

 

بانوی صنعت شیمیایی

سال 1358 در تبریز و خانواده ای در سطح فرهنگی بالا و قابل ستودن به دنیا آمدم. پدر رییس بانک ملت و مادر فرهنگی بود. خانواده ام بسیار حامی و دلسوزم بودند. حمایت پدر و مادر را در امور آموزشی، تحصیلی و امور مربوط به جامعه داشتم. یک سالم بود که پدر به تهران منتقل شد و تا به امروز در تهران ساکن هستم. در دوران کودکی ام همیشه برادرم که هشت سال کوچکتر از من بود را رهبری و مدیریت می کردم. در مدت تحصیلم هم گروهی از دوستان را جمع می کردم و همچنان آن گروه پا برجا مانده است. کارهای تحقیقاتی زیادی انجام دادم. در کودکی بسیار علاقه به درس و مطالعه داشتم. یک جور خاصی درس می خواندم، درس هایی مانند شیمی را خیلی می خواندم و درس هایی که دوست نداشتم مثل جغرافیا را نمی خواندم. بعد از کنکور در رشته های دندانپزشکی اصفهان، دانشگاه آزاد تهران شیمی و دانشگاه سراسری زبان تخصصی قبول شدم که با توجه به علاقم شیمی را انتخاب کردم. کارشناسی شیمی محض را گرفتم و الان مشغول تحصیل در رشته مدیریت اجرایی هستم. پدرم هیچوقت مرا محدود نکرد. برای تحقیقاتم تا پاسی از شب در آزمایشگاه می ماندم و کار می کردم.

اولین کسب و کارم را بعد از اتمام کارشناسی در کارخانه تولید فوم پلی یورتان شروع کردم. همیشه از ازدواج فراری و در پی کسب استقلال بودم. در کارخانه ای کار می کردم پسر مدیرعامل پیشنهاد ازدواج دادند و چون من تصمیم به ازدواج نداشتم از آن کار خارج شدم. یک روز روزنامه گرفتم و با شرکت رنگین آب شیمی که در زمینه تولید مواد شیمیایی آبکاری فعالیت داشت، تماس گرفتم. بعد از مصاحبه در آن شرکت که مدیر عاملش پدر همسرم هستند استخدام شدم. مسافت زیادی برای سرکار رفتن طی می کردم. ما مرکز تهران ساکن بودیم و شرکت در اندیشه شهریار بود. طی این مسافت برای دختر خانم 21 ساله بسیار مشکل است. حقوق بسیار کمی می گرفتم که دو برابر آن فقط هزینه رفت و آمدم بود. اما می خواستم ثابت کنم خودم می توانم کار پیدا کنم و مشغول باشم. مدتی که در آن شرکت بودم با پسر مدیر عامل نامزد کردیم، اما پدر و پسر اختلافات سلیقه ای زیادی داشتند و این اختلافات به اخراج هر دو نفرمان انجامید. ما با مشکلات فراوان ازدواج کردیم. بی پولی بسیار اذیتمان می کرد. پدر بسیار حمایتمان کرد و با اخذ وام توانستیم یک کارگاه آبکاری تاسیس کنیم. آبکاری محیط مناسبی برای یک خانم نبود. در همین حین پای همسرم شکست و چون برای استخدام کارگر پول کافی نداشتیم در نتیجه خودم لباس آبکاری پوشیدم و مشغول شدم. این اوضاع هفت ماه طول کشید تا توانستیم قرض و بدهی هایمان را تسویه کنیم. بعد آن تصمیم به تاسیس شرکتی در زمینه تولید مواد شیمیایی آبکاری گرفتیم. سال 1382 شرکت نیک آب شیمی را تاسیس کردیم. من در آزمایشگاه و قسمت فروش  و همسرم در کار تولید فعالیت داشتیم. در طول کار بسیار از سوی دولت و سنگ اندازی هایش اذیت شدیم. مباحث بیمه ها و مالیات و ارزش افزوده موانع سختی بودند که مرا متوجه کرد چرا قدیمی ترها زیر پله ای کار می کردند. فکر می کردیم چون کار ما شسته و رفته است مشکلی بابت ثبت شرکت و مالیات نخواهیم داشت. یکی از مشکلات پیش رو برای کسب و کار جدید همین قوانین مالیاتی و بیمه است.

همیشه تعریف کارآفرینی را از سخنان شومپیتر که پدر کارآفرینی هستند، تعریف می کنم که کارآفرینی یعنی اینکه هیچ نیازی به دولت و حمایتش نداشته باشید. دولت حمایت نمی کند حداقل مانع رشد ما نباشد.

وقتی خودمان را برای کارآفرینی آماده می کنیم باید خطراتش را هم بپذیریم. گاهی ممکن است در سطح بالایی باشیم و گاهی در پایین ترین سطح ممکن. شکستهای زیادی متحمل شدیم چون سرمایه اولیه از خود نداشتیم. اگر علم و تجربه کافی داشته باشیم مشکلات هم راحت تر حل می شوند و موضوع مهم تر این است که طماع و مغرور نباشیم. در طول کار در نیک آب شیمی یک کلاهبرداری بزرگی از ما شد که اگر دانش بیشتری داشتیم چنین شکست بزرگی متحمل نمی شدیم. ما هر باری که شکست خوردیم با علم بیشتری دوباره از جا برخاستیم. در طول مدت کاریمان موفقیت هایی هم داشتیم که از قبل تجربه هایی که از شکست بدست آورده بودیم کسب کردیم، که  بزرگترین آنها تاسیس کارخانه نیک آب شیمی در ایوانکی بود. چون بازار کار آبکاری سمت شرق تهران است ایوانکی بهترین گزینه بود. بعد از 15 سال کار کردن در کنار همسرم به علت اختلاف سلیقه ها، از شرکت نیک آب شیمی جدا شدم و آرکا آزما تجهیز را سال 96 تاسیس کردم. آرکا آزما با بیس کاملا علمی شروع کرد. امروزه در صنایع ما، تهیه و تولید مواد اولیه که عمدتا وارداتی است، با توجه به تحریم ها کار سخت و دشواری است. کار ما جایگاه علمی بالایی دارد. مواد شیمیایی و اولیه کارخانجات را  تولید و تامین می کنیم. آزمایشگاه های کنترل مواد را راه اندازی کردیم. علمی کار کردن کارگاه ها باعث بالا رفتن کیفیت تولیدات می شود. از سال 82 تا 97 هیچ کمکی از دولت نگرفته ایم. تولید را چون اشتغال زایی می کند و اثر مستقیم آن را در افراد جامعه دیده ام، امری مقدس می دانم.

مابین مشکلات و بدهی هایمان بچه دار شدیم و این هم مسئولیت بیشتری به من داد. تمام وقت کار می کردم و سختی ها بیشتر شد که البته فرزندانم را با کمک خانواده ام بزرگ کردم. هیچ کارآفرینی به راحتی رشد نکرده است. کارآفرین از سختی هایش علم و دانش و تجربه کسب می کند و مانند پله ها از آن برای بالا رفتن استفاده می کند. جوانان ما فکر می کنند به راحتی یک شبه پولدار می شوند. نه این درست نیست. ما باید به نوجوانان در مدارس یاد بدهیم که روی پای خود بایستند. معمولا سطح مرفه و بالای جامعه، ایران را بستر مناسب برای کارآفرینی نمی بینند و اکثرا خارج از کشور را انتخاب می کنند.

پدر و مادرم در تمامی مراحل زندگی ام حامی سر سخت من بودند. هیچ وقت مرا در سختی ها و مشکلات تنها نگذاشتند. در جامعه ما به پسرها و آقایان آموزش داده نشده که چطور یک خانم را در جامعه موفق ببینند. ساده ترین مثال این می تواند باشد که نگاه آقایان به رانندگی بانوان چگونه است. به راحتی به خانم ها توهین می شود. در برخورد با بانوان نسبت با آمریکا صد سال عقب تریم. در کارآفرینی هر چه بیشتر پیش می رویم آرزوها بیشتر و بزرگتر می شود. چون می بینی توانایی رسیدن به آنها را داری و بیشتر طالب می شوی. پشتکار و امید راز موفقیت من است. از شکستها نترسیم و به بُرده هایمان مغرور نشویم. و این یک ایده به شما می دهد که استپ نشوید. باور موتور پشتکار است. تا زمانی که باور نداشته باشید نمی توانید کاری انجام دهید.

اگر بخواهید راهی را شروع کنید طبیعتا موانع هم بر سر راه هست، اما اگر به باوری که به راهتان دارید و درایتی که در نظر گرفته اید و پشتکاری که پشتوانه موفقیت تان است اعتقاد داشته باشید آن وقت اهمیتی به گفته های بقیه نمی دهید و به راحتی مسیر را طی می کنید. برکت کارم را در صداقت و ایمان قلبی به خدا می دانم. معتقدم این دنیا به طرز عجیبی گرد است و از هر دستی بدهی از همان دست می گیری. اگر با دانش هرکاری را انتخاب کنید شکستی در پیرو آن نیست. اعتماد به نفس نقش مهمی در موفقیت دارد. از راهی که انتخاب کرده اید نترسید و با استفاده از تجربه ها و مطالعه پیش بروید.

برچسب‌ها:, , , , , , , ,