جذابیت های سرمایه‌ گذاری در شرکت‌‌های دانش ‌بنیان ( مهندس امین رشیدی )

جذابیت های سرمایه‌ گذاری در شرکت‌‌های دانش ‌بنیان ( مهندس امین رشیدی )
مهر 9, 1402
131 بازدید

سرمایه ‌گذاری در شرکت‌ های دانش‌ بنیان یک رویکرد استراتژیک است که برای توسعه صنایع و نوآوری های فناورانه در تمام کشورها بالاخص توسعه یافته ها به کار می ‌رود. شرکت‌هایی که عموماً بر اساس ایده‌‌های نوآورانه و تکنولوژی‌ محور تأسیس می‌شوند و با هدف تجاری‌ سازی این ایده‌ها و تکنولوژی‌ها در بازار و در […]

سرمایه ‌گذاری در شرکت‌ های دانش‌ بنیان یک رویکرد استراتژیک است که برای توسعه صنایع و نوآوری های فناورانه در تمام کشورها بالاخص توسعه یافته ها به کار

می ‌رود. شرکت‌هایی که عموماً بر اساس ایده‌‌های نوآورانه و تکنولوژی‌ محور تأسیس می‌شوند و با هدف تجاری‌ سازی این ایده‌ها و تکنولوژی‌ها در بازار و در حوزه ی تولیدات محصولات و خدمات به فعالیت می پردازند.
سرمایه ‌گذاری در شرکت‌ های دانش ‌بنیان، نه تنها اقتصاد دانش ‌بنیان را توسعه می‌دهند ، بلکه اشتغال را نیز ترویج می‌دهند. با توسعه این شرکت‌ها، فرصت‌های شغلی در حوزه‌های فناورانه و مرتبط با آنها به وجود می‌آید.
شرکت‌های دانش‌بنیان با پتانسیل رشد بالا و فرصت‌های سودآور، جذابیت زیادی برای سرمایه‌ گذاران دارند. از اینرو سرمایه‌ گذاری در شرکت‌ های دانش‌ بنیان، می‌تواند به جذب سرمایه ‌گذارهای داخلی و خارجی در کشور کمک کند و همکاری‌ های صنعتی و تجاری بین شرکت‌های داخلی و خارجی را ترویج دهد. البته باید توجه داشت که سرمایه‌ گذاری در شرکت‌‌های دانش‌ بنیان همراه با ریسک‌هایی نیز همراه است. این شرکت‌ها ممکن است با چالش‌هایی مانند عدم پذیرش بازار، نیاز به توسعه فناوری‌ها، مشکلات مالی و مدیریتی مواجه شوند. بنابراین، قبل از سرمایه‌ گذاری در این شرکت ‌ها، مطالعه دقیق و ارزیابی ریسک‌ها و بازدهی مورد نیاز است.
اما بسیاری از سرمایه گذاران با یک چالش عمده روبرواند. چگونه می توانند شرکت های دانش بنیان را بیابند و البته فعالیت های آنان را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.
اینترنت و جستجوی آنلاین منبع بسیار قوی برای جستجوی شرکت ‌های دانش‌ بنیان است. وب سایت ‌ها و پلتفرم‌ های خاصی نیز وجود دارند که شرکت‌ های دانش‌بنیان معرفی و اطلاعات دقیقی درباره ی آنها ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، Crunchbase، AngelList و CB Insights از جمله پلتفرم ‌های معروف در این زمینه هستند.
حضور در رویدادها و کنفرانس‌ های مرتبط با صنایع دانش ‌بنیان می ‌تواند به شما کمک کند تا با شرکت ‌های دانش‌ بنیان بیشتری آشنا شوید. در این رویدادها، معمولاً شرکت‌های دانش ‌بنیان به عنوان سخنرانان یا شرکت ‌کنندگان حاضر هستند. با شرکت در این رویدادها، فرصتی برای برقراری ارتباط مستقیم با تیم‌ های شرکت ‌های دانش ‌بنیان و دریافت اطلاعات بیشتر از آنها به دست خواهید آورد. برقراری ارتباط با افرادی که در حوزه دانش ‌بنیان فعالیت می‌ کنند، می ‌تواند راهی مؤثر برای پیدا کردن شرکت‌ های دانش‌ بنیان باشد. در این زمینه، شرکت در جلسات صنعتی، شبکه ‌سازی در رویدادها، عضویت در انجمن‌ها و انجمن‌های حرفه ‌ای مرتبط و حتی استفاده از منابع دانشگاهی و تحقیقاتی می‌ تواند به شما کمک کند تا به شرکت‌های دانش ‌بنیان دسترسی پیدا کنید.
مشاوران حوزه دانش‌ بنیان معمولاً با شرکت‌ های دانش ‌بنیان بیشتری آشنایی دارند و می ‌توانند به شما در پیدا کردن و ارزیابی شرکت ‌های مناسب کمک کنند. آنها معمولاً به شبکه و منابع اطلاعات گسترده ‌ای دسترسی دارند و می ‌توانند شما را در انتخاب شرکت ‌های دانش‌ بنیان مناسب همراهی کنند.
سرمایه گذاران باید زمانی که شرکت‌ های دانش ‌بنیان را پیدا می کنند، آن ها را به دقت مورد ارزیابی قرار دهند. بررسی تجربه و تخصص اعضای تیم مدیریت شرکت های دانش بنیان، توانایی آنها در رهبری و رشد شرکت را نشان می ‌دهد.
شما به عنوان یک سرمایه گذار باید مدام شرایط بازار را مورد ارزیابی قرار دهید که محصول یا فناوری شرکت چه مزایایی در اختیار دارد و آیا دارای پتانسیل رشد و بازار قابل قبولی است یا خیر. بررسی بازار هدف و اندازه آن، رقابت ‌پذیری و مزیت رقابتی شرکت را مشخص می ‌کند.
بررسی سابقه شرکت در انجام پروژه ‌ها و کسب موفقیت‌ های قبلی می ‌تواند به شما در ارزیابی کیفیت و قابلیت عملکرد شرکت کمک کند. در نهایت، توجه داشته باشید که قبل از هرگونه همکاری و سرمایه ‌گذاری، با شرکت ارتباط برقرار کرده و برای دریافت اطلاعات بیشتر، ارزش ‌گذاری دقیق ‌تر و بررسی صحت و سقم موارد، از مشاوران و حقوقی‌ ها کمک بگیرید.

 

مهندس امین رشیدی

منبع : تفاهم نیوز