ثروت نهفته در ذهن کارآفرینان ثروتمند(دکتر حوریه یحیایی)

ثروت نهفته در ذهن کارآفرینان ثروتمند(دکتر حوریه یحیایی)
تیر 23, 1399
274 بازدید

باور غالب افراد جامعه درباره ی ثروتمند شدن در دو قالب کلی می گنجد: افراد مولتی میلیاردر یا وارث ارثی هنگفت از پدرشان بوده اند و یا این همه ثروت را از راه نامشروعی کسب نموده اند. اما یقین داشته باشید که گزینه ی سومی نیز وجود دارد. او یک فرد کارافرین ثروتمند است. کسب […]

باور غالب افراد جامعه درباره ی ثروتمند شدن در دو قالب کلی می گنجد: افراد مولتی میلیاردر یا وارث ارثی هنگفت از پدرشان بوده اند و یا این همه ثروت را از راه نامشروعی کسب نموده اند. اما یقین داشته باشید که گزینه ی سومی نیز وجود دارد. او یک فرد کارافرین ثروتمند است. کسب درجات عالی تحصیلات و مطالعه چند کتاب در زمینه خاص، یعنی متخصص شدن در همان زمینه، می تواند خیلی هیجان انگیز باشد… اما هرگز شما را میلیاردر نخواهد کرد. ثروت شورانگیز کارافرینان برتر جهان، افراد زیادی را ترغیب به مطالعه و بررسی راه و روش بدست آوردن این همه سرمایه می کند. کسانی که به این فهرست راه پیدا کرده اند، اول از همه یک جیب بزرگ داشته اند که هیچ محدودیتی برای پرواز دادن رویاهایشان قرار نداده اند و دوم اینکه کسب و کار خودشان را راه انداخته اند. البته قبل از پرداختن به این مسئله گارد گرفتن عده ای در برابر ثروت هم جالب توجه است. ثروت نمی خواهند چون که عقیده دارند که ثروت تنها هدف زندگی نبوده و نیست. اما آنان نمی دانند که با همین ثروت های افسانه ای چه کارها که نمی توان کرد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید، بزرگترین موسسات خیریه جهان، نه در اختیار سازمان ملل متحد است و نه دولت های بزرگ آن را اداره می کنند و نه متعلق به نهادهای مردمی است. بزرگترین موسسه خیریه جهان، اکنون به بیل و ملیندا گیتس است که بخشی از ثروت موسس غول نرم افزار جهان را صرف امور خیرخواهانه در کشورهای مختلف می کنند.

حال با این سئوال روبرو خواهیم بود؟ آیا هر کسی می تواند کارافرین باشد که به تبع آن به ثروت های نجومی دست پیدا کند. بله می تواند، شاید افراد بسیاری این پاسخ مثبت را در گروی سرمایه ای عظیم برای شروع کار و یا برخوردار بودن از هوشی سرشار و یا تجربه ای در زمینه ی استارت آپها بدانند. اما مطالعه زندگی کارافرینان بزرگ تنها یک ویژگی اصلی بیش از حد ساده را نشان می دهد، که یک فاکتور کلیدی و تعیین کننده می باشد و آن چیزی به غیر از اشتیاق برای انجام کار نیست. شاید بپرسید اگر اینقدر راحت است چرا همه این کار را انجام نمی دهند؟ سئوال خوبیست. اما کارافرینی سخت است. کارافرینان سبک زندگی برای خود تبیین می کنند که شاید هر کسی از عهده ی آن همه اراده و پشتکار برنیابد. اینطور نیست که امروز ایده ای به ذهن آن ها خطور کند و بعد از گذشت یک هفته و یا یک ماه رهایش کنند و سراغ ایده ای دیگر بروند. کارافرینان موفق با انگیزه ای فراوان تنها به جلو می نگرند و هر روز خود را در کسب و کارشان به عنوان قطعه ای کوچک از یک پازل بزرگ کنار هم می چینند.

بنابراین با در دست گرفتن کسب و کارهای خانگی و گسترش آن ها حتی در سطوح جهانی، می تواند یک کسب و کار موفق رقم زد و شم اقتصادی خود را به کار گرفت، ولی هرگز نمی توان در زمره ی کارافرینان به سبک نام های یاد شده در فرست زیر قرار گرفت.  یک مشخصه ی اصلی و مشترک در زندگی افراد بالا این است که آن ها در شروع کار هرگز به دنبال ثروت های افسانه ای نبوده اند، آن ها با کار و حرفه ی خود عجین شده اند و در تمام مدت اراده ی خود را بر برنده شدن قرار می دهند، زیرا فقط هدف را رصد می کنند. کارافرینی یک رویداد نیست، بلکه یک روند است. کارافرینان شغل خود را تبدیل به یک تفریح می کنند. آن ها چنان با روحیه و انرژی به کار روزانه ی خود می پردازند که اگر به پول هم نیازی نداشته باشند باز هر روز صبح به سر کار می روند.

بطور مثال وارن بافت به عنوان سومین مرد ثروتمند جهان در هشتاد و چند سالگی هر روز صبح به محل کارش می رود و با کارمندان جوانش مشغول به کار می شود. او همچنان در یک خانه ی محقر زندگی می کند و به جای ماشین های لوکس و رنگارنگ، ماشین های کاربردی سوار می شود. اگر می خواهید یک کارافرین ثروتمند باشید، آنچه باید شما را از سایر افراد دورو برتان متمایز کند انرژی، اراده و پافشاری ست. سخت نیست که انسان مشتاق موفقیت باشد و بخواهد کسب و کار خود را به رشد و تعالی برساند. میلیاردر بودن کار چندان سخت و دور از دسترسی نیست. کاری نکردن باعث شک و ترس می شود و اقدام کردن باعث اعتماد به نفس و شهامت. بنابراین به جای اینکه تنها ناظر موفقیت دیگران باشید، در خانه بنشینید و تنها به مشکلات خود فکر کنید، از هم اکنون با اراده ای قوی آغاز کنید.

دکتر حوریه یحیایی

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,