تفاوت های کارآفرینی و کارآفرینی اجتماعی (مصاحبه توسط :حجت سوری)

تفاوت های کارآفرینی و کارآفرینی اجتماعی (مصاحبه توسط :حجت سوری)
فروردین 21, 1400
1897 بازدید

یک فعال صنعتی تشریح کرد تفاوت های کارآفرینی و کارآفرینی اجتماعی   یک فعال صنعتی شاخص های مختلف “کارآفرینی اجتماعی” و تفاوت های این مهم با مقوله “کارآفرینی” را تشریح کرد. دکتر محمد گلاب کش، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار روزنامه تفاهم “کارآفرینی اجتماعی” را ترکیبی از تجارت و مسائل اجتماعی توصیف کرد و خاطرنشان […]

یک فعال صنعتی تشریح کرد

تفاوت های کارآفرینی و کارآفرینی اجتماعی

 

یک فعال صنعتی شاخص های مختلف “کارآفرینی اجتماعی” و تفاوت های این مهم با مقوله “کارآفرینی” را تشریح کرد.

دکتر محمد گلاب کش، در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار روزنامه تفاهم “کارآفرینی اجتماعی” را ترکیبی از تجارت و مسائل اجتماعی توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: کارآفرینان اجتماعی تنها به دنبال سود نیستند و موفقیت برای آن ‌ها به این معناست که چگونه کسب و کار آن‌ها بر اجتماع تاثیر می‌گذارد و آن را بهبود می ‌بخشد.

وی، با بیان اینکه “کارآفرین اجتماعی، فردی است که شناخت مناسبی از اجتماع دارد و از مفاهیم کارآفرینی برای سازماندهی، ایجاد و مدیریت سرمایه برای ایجاد تغییر استفاده می‌کند”، تصریح کرد: کارآفرینان اجتماعی بعضا گروه‌ها و سازمان‌های غیرانتفاعی ایجاد می‌کنند. کارآفرینان اجتماعی به فکر حل مشکلات جامعه هستند. درحالی که کارآفرینان تجاری صرفا به بررسی بازدهی و سود بازگشتی می‌پردازند.

**********************

تعریف کارآفرینی

دکتر گلاب کش، تصریح کرد: کارآفرینی تعریف مشخصی دارد که توسط دیده بان جهانی کارآفرینی(GEM) ارائه شده است و اشتغال یکی از محصولات این مهم محسوب می شود؛ اما در ایران و برخی دیگر از کشورها اشتباه رایجی شکل گرفته است که اشتغالزایی و کارآفرینی را در یک مفهوم مشترک، تعریف می کنند.

وی، به تعریف کارآفرینی و تفاوت آن با کارآفرینی اجتماعی پرداخت و گفت: کارآفرینی عبارت است از فرآیند ایجاد ارزش از طریق تشکیل مجموعه منحصر به فردی از منابع برای استفاده از فرصت ها است.

این کارشناس صنعت ساخت و ساز، افزود: کارآفرین، فردی دارای ایده و فکر جدید است که از طریق ایجاد یک کسب و کار با بهره گیری و هماهنگی منابع که همراه با مخاطره مالی، اجتماعی و حیثیتی است، محصول یا خدمت جدید به بازار ارائه می دهد.

به گفته دکتر گلاب کش، کارآفرینی تأثیر مثبت و مستقیمی بر کاهش بیکاری دارد؛ از سوی دیگر، سبب توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی می شود و می تواند باعث بهبود وضعیت اجتماعی و فرهنگی جامعه شود.

 

کارآفرینی اجتماعی

وی، با بیان اینکه “کارآفرینان اجتماعی ویژگی ها و رفتارهایی شبیه به کارآفرینان اقتصادی دارند”، تصریح کرد: کارآفرینان اجتماعی بیشتر با فعالیت های حمایت کننده ارتباط داشته و برای حل نگرانی های اجتماعی تصور و بینش مطلوبی دارند.

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، تصریح کرد: بهبود کیفیت زندگی نیروی کار و خانواده آنان؛ خلق روش‌های جدید یادگیری و آموزش؛ توجه به تغییرات اقلیمی و چالش‌های اجتماعی و…. ازجمله چالش های کارآفرینان اجتماعی می باشند که امروزه کسب و کارها به ‌دنبال یافتن بهترین راه‌حل برای مواجهه با آن ‌ها هستند.

 

پیشینه کارآفرینی اجتماعی

دکتر گلاب کش، به پیشینه مقوله کارآفرینی اجتماعی اشاره کرد و گفت: اصطلاح کارآفرین اجتماعی تنها در ۱۰ تا ۱۸ سال اخیر رواج یافته است، اما مثال‌های کارآفرینی اجتماعی سابقه‌ای طولانی‌تر دارند.

به گفته وی، مفاهیم مورد بحث در کارآفرینی اجتماعی همچون خلق ارزش‌های اجتماعی، مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و رفع نگرانی های اجتماعی، سابقه‌ای دیرینه و همپای ایجاد تمدن در جوامع بشری دارد.

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان، تصریح کرد: آنچه امروز کارآفرینی اجتماعی نامیده می‌شود، در گذشته اساس کارهای خیریه‌ای بوده است.

 

نتایج کارآفرینی اجتماعی

این فعال صنعتی، به نتایج کارآفرینی اجتماعی اشاره کرد و گفت: از جمله نتایج به دست آمده مربوط به توسعه کارآفرینی اجتماعی، افزایش نوآوری ، ارتقای سطح فناوری، افزایش اشتغال، تولید دانش فنی، تولید و توزیع درآمد است.

وی، افزود: کارآفرینی اجتماعی یک زمینه نوظهور از سازمان ها و شرکت هایی است که افراد را در اجتماع مورد توجه قرار داده و با ایجاد نقدینگی، ارزش اقتصادی ایجاد می کند تا از منابع در دسترس به گونه ای خلاقانه برای موضوعات اجتماعی استفاده کنند.

دکتر گلاب کش، تصریح کرد: توسعه کارآفرینی اجتماعی به عنوان مأموریتی اجتماعی و یکی از راهکارهای حل برخی مسائل و آسیب های اجتماعی مورد توجه است.

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، یکی از محصولات توجه به مقوله کارآفرینی اجتماعی را کاهش آسیب های اجتماعی عنوان کرد و گفت: ازجمله راهکارهای تعیین کننده برای کاهش بزه کاری و آسیب های اجتماعی توجه به اشتغالزایی و توسعه اشتغال است. با ایجاد هر شغل از ایجاد یک آسیب اجتماعی احتمالی در آینده جلوگیری می شود.

وی، تاکید کرد: شرکت ها و کسب و کارهای مسئولیت پذیر نقش اساسی در مقابله با مشکلات و معضلات اجتماعی ایفا می کنند؛ چرا که بسیاری از مسائل و آسیب های اجتماعی ریشه در بیکاری و نبود فرصت های شغلی برای افراد جامعه دارند.

مدیرعامل شرکت رهاورد سازندگی آزادگان(رسا)، تصریح کرد: توجه به مقوله کارآفرینی اجتماعی می تواند به صورت فرآیندی نوآورانه برای ایجاد ارزش اجتماعی، با تقویت شفافیت تا حدود زیادی این آسیب ها را تحت شعاع و کاهش داده و پایه اساسی در مسیر توسعه پایدار باشد.

 

اشتراکات مسئولیت اجتماعی و کارآفرینی اجتماعی

دکتر گلاب کش، به مسئولیت اجتماعی و اشتراکات این مهم با مقوله کارآفرینی اجتماعی اشاره کرد و گفت: مسئولیت اجتماعی نوعی “تعهد مستمر” است. این تعهد مستمر با هدف رفتار اخلاقی و مشارکت در توسعه اقتصادی با تاکید بر بهبود کیفیت زندگی نیروی کار و خانواده آنان و به طور کلی جامعه اجرا می شود.

وی، با بیان اینکه “مسئولیت اجتماعی یک رفتار داوطلبانه است”، خاطرنشان ساخت: این رفتار داوطلبانه توسط شرکت ها، بنگاه های اقتصادی و کسب و کارها انجام می شود تا نگرانی های اجتماعی را به سهم خود کاهش داده باشند.

دکتر گلاب کش، تاکید کرد: توجه به مفاهیم مرتبط با مسئولیت اجتماعی در پیشبرد امور در بنگاه های اقتصادی، منجر به جاری ساختن فرآیندها و رویه های بهتر و همچنین بهبود وضعیت جامعه، می شود؛ امری که در کارآفرینی اجتماعی نیز کاملا تصریح شده است. بنابراین مقوله مسئولیت اجتماعی و کارآفرینی اجتماعی ارتباط بنیادینی با یکدیگر دارند.

 

مصاحبه از: حجت سوری

soorihojat@yahoo.com