بازاریابی آگاهانه از نظر دموگرافی (مهندس امین رشیدی)

بازاریابی آگاهانه از نظر دموگرافی (مهندس امین رشیدی)
تیر 23, 1399
283 بازدید

دموگرافی یا جمعیت شناسی یکی از شاخصه های تاثیر گذار در بر بازاریابی کسب و کار شماست و هر کسب و کاری برای شروعی آگاهانه در بازار و افزایش میزان سوددهی بایستی از متغیرهای جمعیت شناختی تاثیر گذار بر بازاریابی آگاهی کاملی داشته باشد. دموگرافی می توانند تعیین کننده ی رفتارهای خرید مصرف کننده بوده […]

دموگرافی یا جمعیت شناسی یکی از شاخصه های تاثیر گذار در بر بازاریابی کسب و کار شماست و هر کسب و کاری برای شروعی آگاهانه در بازار و افزایش میزان سوددهی بایستی از متغیرهای جمعیت شناختی تاثیر گذار بر بازاریابی آگاهی کاملی داشته باشد. دموگرافی می توانند تعیین کننده ی رفتارهای خرید مصرف کننده بوده و دربر گیرنده ی متغیرهای متععدی از جمله  درآمد و سن و منطقه ی جغرافیایی می باشد. فروش به عنوان اصلی ترین گام در بازاریابی به شدت تحت تاثیر دموگرافی در بازاریابی قرار دارد. اینکه یک مغازه نوشت و افزاری مجاور یک مدرسه باشد و یا داروخانه های تاسیس شده در حوالی بیمارستان ها و مراکز درمانی از درآمد بالاتری برخوردارند مثال های ساده ای در این حوزه می باشند. اما در بازایابی دموگرافی کمی مبحث را تخصصی تر می کند.

تغییرات دموگرافیک می تواند ساختار اجتماعی کشور را مانند ساختار اقتصادی تحت تاثیر قرار داده و منجر به افزایش و یا کاهش تقاضا بسیاری از محصولات و خدمات باشد. از اینرو درآمد یکی از متغیرهای مهم دموگرافی در بازاریابی ست. کارآفرینان جوان باید به خوبی به این مبحث واقف باشند که محصولات و یا ارائه ی خدماتشان برای چه گروه درآمدی خاصی جذاب است. تاسیس یک برند گران قیمت در منطقه ای از شهر که مردم از سطح مالی متوسط و یا پایین تری برخوردارند، مشخصا کسب و کار شما را با شکست روبرو می نماید. چرا که افراد با درآمدهای پایین تر به قیمت حساس ترند و عموما اجناس و محصولات دارای تخفیف و قیمت پایین تر را ترجیح می دهند. حتی میزان درآمد بطور مستقیم با مصرف محصولاتی که صرفا برای سرگرمی هستند نیز رابطه ی مستقیم دارد. پس مهم است که شما دموگرافی هدف خود را در بازاریابی مشخص نمایید و تمرکز بر روی اینکه مشتری شما چه کسانی هستند و دانستن اینکه چه نیازها و خواسته هایی دارند.

این موضوع با سبک زندگی نیز رابطه ای تنگاتنگ دارد و بوضوح می توان نگرش و رفتار مردم را تحت تاثیر سبک زندگی مشاهده نمود. سبک زندگی اساسا با شیوه ای که مردم زندگی کرده و پول خود را خرج می کنند ارتباط دارد. ممکن است دو نفر با شغل و حرفه ی یکسان و میزان درآمد برابر با طبقه اجتماعی یکسان، سبک های کاملا متفاوتی را برای تنظیم دخل و خرج زندگی خود داشته باشند و این دقیقا همان نقطه ای است که با تحلیل آن و ایجاد تصویری واضح از عادت مصرف در سبک های گوناگون زندگی مردم استرتژی های اثر بخشی را در بازاریابی اخذ نمود.

سن نیز متغیری قابل توجه در بازاریابی آگاهانه از نظر دموگرافی است. با آنکه ممکن است افراد در تمام سنین محصولات مشابه ای نیاز داشته باشند، اما ویژگی های محصولات با تغییر سن می تواند متفاوت باشد. مثلا همه افراد به لباس نیاز دارند، اما ویژگی های درخواستی آن ها مثل سایز، رنگ، مدل و… با تغییر سن بسیار متفاوت است. جمعیت سالخورده دامنه تقاضا برای کالا و خدماتی همچون مراقبت های بهداشتی و خدمات مربط به این گروه سنی است. بالاخص اینکه کاهش نرخ موالید تقاضای آموزش و تحصیلات و تولیدات مختص کودکان را پایین خواهد آورد. همچنین افراد جوان تر و زیر 35 سال اغلب اولین مصرف کنندگان خریدار محصولات وابسته به تکنولوژی مانند گوشی تلفن همراه، کتاب های الکترونیک و بازی های کامپیوتری هستند و تحقیقات بازاریابی انجام شده در این زمینه نشان می دهد که کسب و کارهای کوچک سودآور بسیاری ویژه ی این  گروه های سنی در تمام دنیا وجود دارد.

بازایابان و کارشناسان بازاریابی از روش ها و پارامترهای مختلفی برای دسته بندی و تقسیم بندی مشتریان استفاده می کنندو هر چقدر دسته ها دقیق تر و مشخص تر باشند، می توان پیام خاص تر و مناسب تری طراحی نمود. بطور مثال جنسیت نیز یکی از متداول تین متغیرهای دموگرافی در بازاریابی محسوب می شود. زیرا زنان و مردان ترجیحات متفاوتی دارند. اینکه شما بازار هدفتان را مختص زنان و یا مردان می دانید می تواند شما را چندین گام به هدفتان نزدیکتر نماید.

در هر صورت کارافرینان جوان و صاحبان کسب و کارها کوچک هرگز از مبحث مهم دموگرافی در بازاریابی غفلت نورزند. اینکه می بینید کسی کسب و کار خود را در زمینه فروش وسایل برقی در راسته ی گل فروشی ها احداث می کند و یا یک فروشگاه نوشت افزار در محله ای به دور از مدرسه کسب و کار خود را آغاز می کند، نمونه ای بارز از عدم اطلاع و آگاهی دموگرافی جمعیتی در بازاریابیست. اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید تا بتوانید در بازاریابی و سوددهی کسب و کارتان موفق تر باشید.

مهندس امین رشیدی

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , ,