از ضررهای مالی دنیای کارآفرینی نترسید!(دکتر حوریه یحیایی)

از ضررهای مالی دنیای کارآفرینی نترسید!(دکتر حوریه یحیایی)
تیر 15, 1399
197 بازدید

از ضررهای مالی دنیای کارآفرینی نترسید! کارافرینان بزرگ دنیا به خوبی از فراز و نشیب های پیشرو در کسب و کارشان مطلع اند و می دانند روزی دنیایی از موفقیت های مختلف سر راهشان قرار دارد و روز دیگر به هر دلیلی باید کوله بارشان را جمع کنند و کسب و کارشان را ببندند و […]

از ضررهای مالی دنیای کارآفرینی نترسید!

کارافرینان بزرگ دنیا به خوبی از فراز و نشیب های پیشرو در کسب و کارشان مطلع اند و می دانند روزی دنیایی از موفقیت های مختلف سر راهشان قرار دارد و روز دیگر به هر دلیلی باید کوله بارشان را جمع کنند و کسب و کارشان را ببندند و به سراغ کار دیگری بروند. این همان واقعیت تلخی است که خیلی از کارافرینان پس از ورشکست شدن با آن روبرو می شوند. ورشکستگی مالی به هر دلیلی که اتفاق می افتد شاید پایان یک کسب و کار باشد، اما یقینا پایان آرزوهایی که در سر می پرورانید نیست. البته ارزش جملات بالا در شرایط اقتصادی که این روزها به دنبال همه گیری کویید 19 ر تمام دنیا رخ داده است، کمی ملموس تر بنظر می رسد. میلیون ها کسب و کار کوچک در سراسر دنیا با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند و ضررهای مالی هنگفتی را متحمل می شوند. کارآفرینانی که در این شرایط روزهای خوبی را سپری نمی کنند و گام به گام به ورشکستگی نزدیک تر می شوند.

بله با تمام وجود قبول داریم که ضررهای مالی سخت هستند و در اکثر موارد آنقدر سنگین اند که نمی توان از زیر آن ها کمر راست کرد. اما سعی کنید در شرایط کنونی از دیگر کارافرینانی که شکست در دنیای تجاری را تجربه کرده اند و اکنون میلیون ها دلار سرمایه دارند الهام بگیرید. اگر هر بار هر کارافرینی شکست می خورد، بدون پرسیدن هیچ سئوالی یا درس گرفتن از اشتباهاتش تسلیم می شد، دیگر نه فیس بوکی بود و نه استیو جابزی و نه ده ها و صدها کارافرین موفق دنیا که آوازه ی اسم شان را کمتر کسی نشنیده است. تمام کارافرینان موفق و بزرگ در طول مسیر طعم ورشکستگی را چشیده اند، چه شرایط این شکست مالی را به آن ها تحمیل کرده  و یا خود یک تنه مقصر این شکست اند. اما در زندگی نامه قریب به اتفاق آن ها یک نکته مشترک وجود دارد. آن ها دست از تلاش کردن بر نداشته و با پشتکار کار خود را دوباره شروع کرده اند و به سرعت روی پای خود ایستاده اند و از آن شکست درس گرفته اند. در واقع اگر بتوانید همانطور که روزی در ایجاد کسب و کارتان موفق شدید هنگام ورشکستگی و شکست هم بتوانید شرکت و کار خود را دوباره به حال اول بگردانید، آن موقع است که از شما به عنوان یک قهرمان حرفه ای یاد می شود.

به هر حال، چه بحران های مالی قابل پیشگیری باشند یا نه، بیشتر مردم با ورشکستگی بصورت گناهی نابخشودنی و شرمندگی مقابله می کنند. چون حس شکست نه تنها بر کسب و کار آن ها بلکه از لحاظ روحی و روانی بر تمام ابعاد زندگی شان سایه افکنده است. ضررهای مالی بزرگ و به دنبال آن ورشکستگی، یعنی همه دارایی را به یک باره از دست دادن. در چنین لحظاتی فقط و فقط امید است که انسان را سر پا نگاه می دارد و اکر امید نباشد، غیر از مال و دارایی، انگیزه کار و زندگی هم از دست می رود و چه بسا تجار و کارافرینان بزرگی که بعد از افول مالی دچار افسردگی شده و خود را از جامعه جدا کرده و دیگر دست به هیچ فعالیت اقتصادی نزده اند. همه چیز در زندگی یک کارافرین ورشکسته بستگی به شروع مجدد دارد. به گفته یکی از کارافرین هایی که شرکت ورشکسته خود را نجات داده است، اولین اقدام پس از شکست در تجار این است که به فکر دوباره بر گشتن و شروع کردن بیفتید.

ضررهای مالی و به دنبال شکست در کسب و کارها جزئی جدا ناپذیر از تجارت و بازار است، در این شرایط نابسامان اقتصادی که مشکلات عمده ای دامان صنعت و تولید را گرفته است، بسیاری از فعالان این حوزه در معرض ضررهای مالی بزرگ و حتی مرز ورشکستگی قرار دارند. در صحبت از کسب و کارها همواره ظاهر خوش آن نمایش داده می شود و کمتر کسی تمایل دارد از مشکلات پیش رو سخن به میان آورد. البته کسب و کارهای کوچک به دلیل تجربه ناکافی و محدودیت هایی که دارند بیشتر در معرض آسیب دیدگی و ورشکستگی قرار دارند. از کمبود سرمایه ، ضعف در تامین نقدینگی، برنامه ریزی های ضعیف و غیر قابل انعطاف گرفته تا آماده نبودن در میدان رقابت و ضعف در بازاریابی همگی می توانند از جمله عواملی می باشد که یک کسب و کار را در معرض آسیب و ورشکستگی قرار دهیم. اما آنچه روشن و مبرهن است کسب و کارهای کوچک که هیچ، گاها شرکت های عریض و طویلی در معرض ورشکستگی قرار می گیرند که شاید باورش به مراتب سخت تر باشد.

اگر در این روزها کسب و کارتان با ضررهای مالی بزرگ مواجه شده و حتی تا  مرز ورشکستگی رسیده اید نا امید نشوید. میلیون ها کسب و کار در جهان شرایط مشابه شما را تجربه می کنند. باید بپذیریم که شکست بخشی از دنیای تجارت و کسب و کار است و باید آن را به خوبی پذیرفت و تسلیم نشد. ورشکستگی پایان راه نیست، بلکه فقط یک مانع است که می توانید از آن بگذرید و باعث قدرتمندتر شدن شما نسبت به روزی است که شروع کرده اید.

دکتر حوریه یحیایی