پروژه کارآفرینی با پرورش گل های زینتی(مهندس فاطمه یحیایی)

پروژه کارآفرینی با پرورش گل های زینتی(مهندس فاطمه یحیایی)
آبان 5, 1401
94 بازدید

گل های زینتی می توانند باعث ایجاد یک کسب و کار پر سود شوند . شاید شما نیز با خواندن این جمله متعجب شوید و با خودتان در این باره بیندیشید که چگونه می توان با پرورش گل و گیاه ، کسب و کار ایجاد کرد ؟! در پاسخ به این سوال باید گفت ، […]

گل های زینتی می توانند باعث ایجاد یک کسب و کار پر سود شوند . شاید شما نیز با خواندن این جمله متعجب شوید و با خودتان در این باره بیندیشید که چگونه می توان با پرورش گل و گیاه ، کسب و کار ایجاد کرد ؟! در پاسخ به این سوال باید گفت ، امروزه تعداد زیادی از افراد به فکر تامین نیاز مالی خود از طریق پرورش گیاهان و گل های زینتی هستند ، زیرا عرصه ی ورود به این بیزینس تا حد زیادی فراهم شده است .

شروع یک کسب و کار فارغ از ایده ، نیازمند به علاقه ی شما می باشد . شما ممکن  است در طول زندگی خود ، به کارهای زیادی مشغول باشید ولی به آن علاقه ای نداشته باشید . ولی خوب است بدانید که علایق فردی در رابطه با شغل انتخابی شما ، اگر در یک جهت باشد ، می تواند منجر به نتایج تاثیرگذار بر شغل شما  شود. نتایجی چون افزایش انگیزه ، امکان انجام هرگونه ریسک برای رسیدن به موفقیت در افراد به شدت دیده می شود . در میان حوزه های علاقمندی افراد ، عده ی زیادی از افراد به گل و گیاهان روی می آورند .

از سری دلایل ایجاد موقعیت برای ورود به این فضا ، می توان به چهار فصل بودن کشور عزیزمان ایران اشاره کرد که درهر زمانی از سال ، آب و هوای متفاوت در اقصی نقاط آن شاهدیم . همچنین همانطور که همگان به آن واقف هستیم در دنیای امروزه ، آلودگی ناشی از ارتقای صنعت درحال افزایش می باشد و این موضوع  حتی گریبان شهر تهران و دیگر کلانشهرها را گرفته است . از همین رو نیاز به گسترش و افزایش فضای سبز برای کاهش این آلودگی امری ضروری و مهم تلقی می شود . این موضوع تا حدی مهم و با اهمیت است که حتی تعداد زیادی از مردم ، به فکر تصفیه هوای خانه ی خود به کمک گل و گیاه شده اند. تنوع بالای محصولات عرضه شده می تواند به افزایش روحیه ی شما منجر شود .

در چنین موقعیتی ، کسب و کار هایی که مرتبط با فضای پرورش گل و گیاه است ، رونق می گیرد. البته باید این نکته را یادآور شد ، که پرورش هر نوع گیاهی فارغ از گل های زینتی و لوکس نیازمند دانش و مهارت تخصصی می باشد. گلخانه های بزرگ و کوچکی در همه ی جای شهر به چشم می خورد ، ولی موضوع اصلی میزان سود و زیان است که در هر یک باید بررسی گردد . اگر شما به این کسب و کار پر سود علاقمند هستید ، چندین نکته وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید .

در گام اول ، باید بدانید که این کار ، یک فعالیت پاره وقت به حساب نمی آید و شما باید تمام وقت خود را به گیاهان اختصاص دهید و یک غفلت کوتاه مدت ، می تواند کسب و کار شما را با شکست مواجه کند و محصولات شما را از بین ببرد.

در گام دوم ، انتخاب گل و گیاه مناسب ، امری مهم و ضروری است که نیازمند شناخت دقیق محیط محل پرورش و ویژگی گل های زینتی انتخاب شده توسط شما است . حتی می توان گفت ، مهم ترین دلیل که می تواند شما را از رقبایتان متمایز کند ، انتخاب محیط مناسب است .  حتی اگر گلخانه و یا محل پرورش گیاهان شما ، از وسعت زیادی برخوردار نیست ، تجهیز کردن آن را دست کم نگیرید . مسائل فنی و مشورت با یک متخصص می تواند به افزایش بازدهی شما کمک شایانی کند .

در قدم بعدی ، قبل از پرورش گیاه ، باید بازار فروش خود را به طور کامل و دقیق شناسایی کنید و جامعه ی هدف مشتریان را بشناسید . این شناخت مناسب به شما کمک می کند که برای تبلیغات نیز آگاهانه و هوشمندانه عمل کنید. یکی از مشتریان عمده ی گل های شما ، شهرداری ها و شرکت های خصوصی و یا دولتی مرتبط با زیبا سازی شهر و تامین فضای سبز ، می باشند . شاید برایتان جالب باشد که بدانید علاوه بر تقاضای بالایی که در بازار داخلی برای این کسب و کار وجود دارد ، در عرصه ی بین المللی نیز پرمخاطب است . چرا که ، موقعیت اقلیمی و جغرافیایی ایران ، برای کشت انواع گل های زینتی و گیاهان تزئینی و لوکس بسیار مناسب است و همین موضوع زمینه ی صادرات انواع گیاهان را فراهم می کند.

امید است ،  با کمک مسئولین مرتبط ، سهم کشور در بازار تجارت محصولاتی چون گل و گیاهان زینتی افزایش یافته و با ارتقای این موضوع ، سبب زیاد شدن درآمد ارزی مناسب برای کشورمان باشیم

 

مهندس فاطمه یحیایی

منبع : تفاهم آنلاین