مدیریت سرمایه و ثروتمند شدن می تواند تلفیقی از علم و هنر(مهندس امین رشیدی)

مدیریت سرمایه و ثروتمند شدن می تواند تلفیقی از علم و هنر(مهندس امین رشیدی)
تیر 31, 1399
76 بازدید

وقتی به وضعیت مالی خود فکر می کنید چه احساسی دارید؟ مضطرب و ناامید می شوید و یا حتی شاید عده ای حتی شهامت فکر کردن به این موضوع را ندارند و در کسب و کار به نحوی عمل می کنند که هر چه پیش آید خوش آید. آن هم در وضعیت اقتصادی کنونی که […]

وقتی به وضعیت مالی خود فکر می کنید چه احساسی دارید؟ مضطرب و ناامید می شوید و یا حتی شاید عده ای حتی شهامت فکر کردن به این موضوع را ندارند و در کسب و کار به نحوی عمل می کنند که هر چه پیش آید خوش آید. آن هم در وضعیت اقتصادی کنونی که قوی ترین کسب و کارها احساس خطر می کنند. در هر صورت فرقی نمی کند که چه احساسی در خصوص امور مالی خود دارید. زمان آن رسیده که مدیریت مالی و کنترل سرمایه و پول خود را در دست بگیرید، نه اینکه پول کنترل کنترل شما را در دست بگیرد.

مدیریت سرمایه و ثروتمند شدن می تواند تلفیقی از علم و هنر باشد. چرا که برای ثروتمند شدن نه تنها باید از اصول خاصی پیروی کرد، بلکه باید باور و استراتژی های خاصی داشت و به آن ها پایبند بود. کارافرینان جوان که به تازگی قدم در جاده پر پیچ و خم کسب و کارها نهاده اند، هرگز نباید از اهمیت تعیین اهداف اقتصادی خود در کنار تعیین اهداف کاری غافل شوند. آن ها باید با مدیریت سرمایه، پول را وادار به خدمت کرده و از آن کار بکشند، چرا که مدیریت سرمایه  و پولی که در دست داریم از اصول مهمی است که به موفقیت مالی و اقتصادی ما منجر می شود. مدیریت پول تسلط کامل بر منابع کسب و بخش هایی است که پول خود را در آن ها هزینه و یا سرمایه گذاری می کنید. اگر هزینه های خود را پیگیری نکنید، قطعا هرگز متوجه نخواهید شد که چگونه پولتان را خرج کرده اید و تنها زمانی که از مخارج خود مطلع باشید و زمانی را صرف اندیشیدن به مخارج خود بنمایید، می تواند احساس بهتری در کسب موفقیت کسب و کارتان داشته باشید. اگر همیشه میزان پیشرفت خود را بررسی کنید و ببینید چقدر با هدف فاصله دارید شانس موفقیت شما دو چندان خواهد شد. موفق ترین کارافرینان جهان با هر میزان درآمد و ثروت، اگر نظارتی بر روی درآمد و یا به اصطلاح دخل و خرجشان نداشته باشند در مقطعی از زمان با مشکلات بزرگی روبرو خواهند شد. به همین علت یکی از تفاوت های عمده بین افراد ثروتمند و کسانی که از ثروت چندانی برخوردار نیستند آن است که ثروتمندان از سرمایه ی خود بهره ی لازم را کسب  کرده و در حالیکه سایر اقشار جامعه از این مهم غافلند. آن ها اغلب وقت و انرژی خود را روی انتخاب فرصت های ارزشمند و پر بازده سرمایه گذاری می کنند. از اینرو سرمایه می تواند ابزاری برای رسیدن به اهداف مالی تعیین شده از این دست به حساب آیند.

یکی از اولین گام های مدیریت سرمایه بودجه بندی است. البته اکنون که به علت همه گیری کرونا بسیاری از مشاغل در حال تعدیل نیرو و یا ورشکستگی هستند، چاره ای جز مدیریت سرمایه ندارید. از اجاره بهای محل کسب و کارتان گرفته تا سایر هزینه های اضافی. این موضوع به شما کمک می کند تا تصویر دقیقی از موقعیت اقتصادی تان داشته و با گروه بندی آن براحتی، مخارج غیر ضروری را تقلیل داده و یا حذف کنید. بودجه می تواند راهنمای تعیین اهداف مالی شما باشد و بهترین وسیله ای است که می توانید در کنار درآمد مالی  خود تولید ثروت نمایید. چه اهداف کوتاه مدت و چه اهداف بلند مدت که به شدت با موفقیت کسب و کارها گره خورده است.  چرا که یکی از عوامل موثر برای دستیابی به استقلال مالی و موفقیت در فعالیت های تجاری، توجه به میزان پول و بودجه ای است که برای امور مختلف خود صرف می نمایید. بر مسیر اقتصادی زندگی خود واقف باشید و همواره اطلاات لازم و دقیقی از ورودی ها و خروجی های خود داشته باشید.

البته برنامه ریزی هدفمند در کنار بودجه بندی نقش اساسی را در زندگی کارافرینان بزرگ و مطرح دنیا بازی می کند. چرا که اکثریت آنان بر این عقیده اند که برنامه ریزی های کوتاه مدت و بلند مدت باعث ثبات در تصمیم گیری های بزرگ شده و اجازه ی غلبه هیجانات لحظه ای در کسب و کارتان را هرگز نخواهد داد. جریان مالی و گردش پول همواره طبق برنامه های از پیش تعیین شده حرکت نمی نماید  و در برخی مواقع تغییرات ناگهانی در برنامه ریزی های مالی بوجود می آید که ممکن است مثبت ودر جهات افزایش پول بوده و یا منفی بوده و کاهش سرمایه شما را بدنبال داشته باشد. اگر قبل از بروزاین تغییرات مالی برنامه پولی روشن و مشخصی داشته باشید به سرعت با این تغییرات سازگار شده و لطمات وارد شده بر کسب و کارتان به حداقل خواهد رسید.

از پس انداز کردن در کسب و کارتان هرگز غافل نشوید. هنگامی که هزینه های خود را می دانید و سقف بودجه کاری شما نیز مشخص است براحتی می توانید با ذخیره کردن 10 تا 15 درصد از درآمد خالص خود را ذخیره نمایید و از این طریق کسب و کارتان را در حوزه های مختلف گسترش دهید. البته به شرط آن که در زمینه کاملا شفاف باشید و در اولویت بندی هدفتان به قت عمل نمایید. داشتن مجموعه ای از اهداف برای پس انداز و سرمایه گذاری می تواند برای شما بسیار مفید بوده و انگیزه ی مضاعفی برای کسب و کارتان محسوب گردد.  کارافرینان جوان باید همیشه به یاد داشته باشند که اگر مدیریت سرمایه و کنترل فعالیت های مالی خود را همواره به یک عادت تبدیل کنند و به عنوان یکی از اصول بنیادی در پایداری و بقای کسب و کارها به کار گیرند، می توانند با سرعت بیشتری پله های موفقیت را طی کرده و بقای کسب و کارشان را بیمه نمایند. حتی اگر شرایط پیرامون هموار نبوده و روزهای سختی را از نظر اقتصادی پیش رویشان قرار دهد.

مهندس امین رشیدی

 

 

برچسب‌ها:, , , , , , ,