برعکس بیاندیشید و خلاق عمل کنید(مهندس فاطمه یحیایی)

برعکس بیاندیشید و خلاق عمل کنید(مهندس فاطمه یحیایی)
تیر 23, 1401
24 بازدید

ایده پردازی معکوس به شما اجازه می دهد، ایده های غیرمعمول تان را عملی نمایید تا از طریق آن تمرکز خود را برای بالا بردن هرچه بیشتر کیفیت بکار ببندید. بگذارید با مثال بارزتری برایتان توضیح دهیم. اکنون شما به عنوان یک کارآفرین در فکر افزایش مشتری و رضایت آنان هستید و تمام تلاش شما […]

ایده پردازی معکوس به شما اجازه می دهد، ایده های غیرمعمول تان را عملی نمایید تا از طریق آن تمرکز خود را برای بالا بردن هرچه بیشتر کیفیت بکار ببندید. بگذارید با مثال بارزتری برایتان توضیح دهیم. اکنون شما به عنوان یک کارآفرین در فکر افزایش مشتری و رضایت آنان هستید و تمام تلاش شما و تیم شما در همین راستا صورت می پذیرد. بعد از گذشت چند ماه می بینید که گرفتار کارهای موازی شده اید و با تمام تلاش های شبانه روزی شما و همکارانتان هنوز به موفقیتی در این حوزه نائل نشده اید. اینجاست که ایده پردازی معکوس به کمک تان می آید و جرقه ی آن با طرح یک سئوال اتفاق می افتد. چگونه می توان مشتریان را از خود ناراضی کرد و به چه طریق مشتریان را دفع می کنید و از دست می دهید؟ این دقیقا همان روشی است که شما را به موفقیت رهنمون می سازد.

طراحان برای ایجاد خلاقیت و نوآوری از صدها و هزاران ابزار بهره می گیرند تا بتوانند نظر مخاطب را در راستای رونق کسب و کار جلب نمایند. به بیلبوردهای شهری نگاه کنید. هر کدام به نحوی در راستای جلب بیشتر مخاطب می کوشند. از نقاشی های وارونه گرفته تا پیام های یک کلمه ای، همه و همه به دنبال جذب مخاطب اند. اما هیچکدام از این روش ها به اندازه ایده پردازی معکوس یا همان تفکر اشتباه  ، تاثیر گذار نیست.
در واقع در تکنیک ایده پردازی معکوس ، شما عمدا به بدترین ایده و راه ممکن فکر می کنید و از این ایده‌ها برای پیدا کردن راه حل های جدید برای حل مشکلات قدیمی استفاده می کنید. در واقع به جای فکر کردن به اینکه “چطور می توانم مشکل را حل کنم و یا جلوی به وجود آمدنش را بگیرم؟” بپرسید: “چطور می توانم این مشکل را بوجود بیاورم؟” و یا به جای پرسیدن این سئوال که “چگونه می توانم به این نتایج برسم؟” دنبال جواب این سئوال بگردید: ” چطور می توانم کاری کنم که درست برعکس نتیجه ی دلخواهم اتفاق بیفتند؟!” در واقع متخصصین این حوزه عقیده دارند، برای مسئله هایی که سخت می شود با با تفکر معمولی برایشان راه حل پیدا کرد، ایده پردازی معکوس می تواند مفید واقع شود. ایده پردازی معکوس، تبدیل ضعف به قوت است و بسیاری از کمپانی های معروف جهان محصولاتشان را بر پایه ی این ایده به بازار عرضه نموده اند. کلیشه ای حرکت کردن در بسیاری از مواقع ما را از هدفمان دورتر می سازد. بعضی از راه‌ حل‌هایی که ظاهراً بد هستند، می‌توانند با تغییرات و تعدیلاتی تبدیل به راه حل خوب شوند.
به عنوان یک کارآفرین می توانید با بهره گیری از روش های زیر بر عکس بیاندیشید. در گام اول مسئله یا مشکل تان را دقیق و واضح مشخص کنید و راهکارهای برطرف سازی آن را نیز بررسی کنید. آنگاه با سئوالاتی مسئله را بصورت برعکس تجزیه و تحلیل نمایید. در این میان ، ایده هایتان را محدود نکنید و بدون هیچ سانسوری هر راه‌ حلی را که به ذهن ‌تان می‌رسد را بنویسید. اینجاست که می توانید با ایده پردازی معکوس کسب و کارتان را رونق ببخشید.

 

مهندس فاطمه یحیایی

منبع : تفاهم نیوز