برای حمایت از تولید ، تغییر نگرش لازم است (نقی هدایتی – فعال رسانه ای)

برای حمایت از تولید ، تغییر نگرش لازم است (نقی هدایتی – فعال رسانه ای)
بهمن 11, 1401
137 بازدید

1- در هفته های اخیر به طور مکرر در باره مشکلات ایحاگستر به عنوان یک بنگاه تولیدی مادر و مدرن نوشته ام اما به جز اقدامات اداری که استاندار گیلان و سازمان صمت استان داشته اند هیچ اتفاقی برای بازداشتن بانک ملی از اقدامات خلاف مصوبات قانونی را شاهد نبوده ایم. به طور بدیهی وجود […]

1- در هفته های اخیر به طور مکرر در باره مشکلات ایحاگستر به عنوان یک بنگاه تولیدی مادر و مدرن نوشته ام اما به جز اقدامات اداری که استاندار گیلان و سازمان صمت استان داشته اند هیچ اتفاقی برای بازداشتن بانک ملی از اقدامات خلاف مصوبات قانونی را شاهد نبوده ایم. به طور بدیهی وجود چنین شرایطی، مناسب بازار تولید و اقتصاد و اشتغال استان نیست و به طور ضروری نیازمند تدبیر و برنامه ریزی مناسب است.

2- واقعیت این است که تولید در استان ما به رغم تلاش هایی که انجام می شود، امیدوار کننده نیست. برای خروج بخش تولید و صنعت استان از چرخه رکود و ورشکستگی، فضای فکری و فرهنگی جامعه باید براساس اولویت تولید و رفاه جامعه تغییر کند. انبوه تأکیدات مسئولان و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان کشور و نیز صدها قانون و مصوبه و بخشنامه و توصیه، اولویت چندانی ندارد و متاسفانه ره به جایی نمی برد.

3- مسئله اصلی تولید، نبود فرهنگ تولیدگراست؛ درواقع، چالش‌های موجود در بخش‌های تولیدی، ریشه در عوامل غیراقتصادی دارد و تا زمانی که بسترهای غیراقتصادی لازم برای رشد تولید فراهم نشود، هیچ یک از بخش‌های اقتصادی به خصوص بخش صنعت از چالش‌های متعدد رها نخواهد شد.

4- طبق آموزه‌های دینی، فقر و تنگدستی منشأ بسیاری از انحرافات اجتماعی و دینی است . عوامل کاهنده  فقر ، عبادت و معروف است و در مقابل عواملی که فقر و نابرابری را در جامعه گسترش می دهد باید گناه و منکر تلقی شود. اگر چنین نگرشی بر نظام فکری مسئولان استان حاکم شود آن گاه تصمیمات و اقداماتی که موجب رشد تولید و افزایش اشتغال و رفاه و کاهش فقر و فساد می شود، معروف و ثواب تلقی شده و در مقابل سوءتدبیرها، حاکم شدن روابط  سیاسی، حزبی، قومی و قبیله‌ای و خانوادگی، نهی از منکر تلقی شده و با آن‌ها مثل دیگر منکرها برخورد می‌شود.

5- قبلا به این موضوع اشاره کرده ام مشکلاتی که برای شرکت ایحاگستر شمال ایجاد شد اغلب خارج از معادلات بانکی و تحت تاثیر مداخلات سیاسی برخی از نمایندگان مجلس و مدیران وقت و فعالان سیاسی استان بوده است. وقتی نمایندگان مردم که باید حامی تولید و اشتغال و رفع بیکاری باشند به عامل فشار به سرمایه گذار تبدیل می شوند و مدیران را با خود همراه می سازند، طبیعی است که امنیت بنگاه تولیدی تحت تاثیر قرار می گیرد. به عنوان نمونه در سوال نمایندگان وقت  آستانه اشرفیه و رشت در مجلس هشتم از وزیر  وقت امور اقتصادی و دارایی آمده بود : چرا به یک بنگاه این مقدار تسهیلات داده شده است؟ این تسهیلات در پروژه مصرف نشده  است؟ حق پرداخت هیچ گونه تسهیلات دیگر به این شرکت را ندارید!  و یا در روز حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت دهم در مجلس شورای اسلامی جهت توضیح در باره  اختلاس 3000 میلیارد تومانی ، نامه ای مملو از اتهامات واهی و کذب علیه شرکت ایحاگستر در بین نمایندگان مجلس توزیع می شود در حالی که موضوع اختلاس سه هزار میلیارد تومانی هیچ ارتباطی با این شرکت نداشته است.  جالب این که  نماینده سوال کننده از وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت دهم ، در مصاحبه ای با یکی از خبرگزاری ها، بدون توجه به عواقب شرعی و قانونی و قضایی، با صراحت اعلام می کند که : “باید پرونده این شرکت (ایحا گستر) به عنوان فساد اقتصادی به دلیل رانتی بودن تسهیلات  به قوه قضاییه ارسال شود”. (خبرگزاری موج )

6- از دیگر اقداماتی که علیه شرکت ایحاگستر توسط یک حلقه سیاسی و اداری و بانکی در شرایط تحریم بانکی انجام شد: جلوگیری از اخذ تسهیلات از سیستم بانکی ، ابطال چک جیرو شده 70 میلیارد تومانی بیمه ایران ، جلوگیری از دریافت وام 30 میلیارد تومان تسهیلات بانک تجارت ، تحت فشار قرار دادن مدیران استان از جمله استانداری ، بانک ملی ، صنعت ، معدن و تجارت ، مالیات و تامین اجتماعی و … در عدم حمایت از این شرکت ، اقدام به جلوگیری از حضور مهمانان مدعو به مراسم افتتاحیه و خصوصا اهدای مراسم جایزه جهانی اروپا به این شرکت، اقدام به جلوگیری از پخش مراسم مذکور از صدا و سیما بوده است . گفتنی است در مراسم اهدای جایزه جهانی اروپا به این شرکت، مهمان داخلی و خارجی حضور داشتند و به جز  تعدادی از نمایندگان استانی و کشوری هیچ مقام استانی دیگرحتی برخی از مدعوینی که به عنوان سخنران دعوت شده بودند از جمله استاندار و رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت  در این مراسم حضور نیافت

.7- اتهامات وارده به مالک و مدیرعامل شرکت ایحاگستر ریشه در زمان حال ندارد بلکه از زمان راه اندازی شرکت همواره وجود داشته و بخش مهمی از مشکلات کنونی ریشه در همین اتهام زنی ها دارد.

 

به دنبال همین انتشار قوی شایعات و اتهامات بود ، که در دی ماه سال 88 به دستور مستقیم رییس کل محترم وقت دادگستری گیلان، دستگاه ها ی ذیربط موظف به رسیدگی آنها شدند که پس از 6 ماه بررسی دقیق اسنادی و میدانی7000 سند ، تمامی اتهامات وارده به این شرکت و سهامداران رد گردید اما این اتهامات آسیب فراوانی به سرمایه گذاری و حیثیت و امنیت  درآمدی و سرمایه اجتماعی و اشتغال کارگران این شرکت  وارد کرده است .

8- وقتی نگرش مدیران و مسئولان استان به مقوله سرمایه گذاری ، منفی می شود و رویکرد ضد سرمایه همراه با حسادت و روابط سیاسی و دلالی بر مناسبات اداری و تولید حاکم می گردد و سرمایه گذار به عنوان زالو معرفی می شود، بانک عامل و شریک طرح هم به خود حق می دهد، هر گونه ای که می خواهد رفتار کند نقدینگی و سرمایه در گردش جهت افزایش تولید و فروش و تضمین بازپرداخت بدهی و … را تامین و پرداخت نکند و باعث افزایش بدهی و کاهش دارایی شرکت شود و در نهایت چرخه تملیک شرکت های تولیدی و صنعتی از سوی بانک ها رقم بخورد.