الهام هادی مدیرعامل آژانس هواپیمایی گردشگری گلچین

الهام هادی مدیرعامل آژانس هواپیمایی گردشگری گلچین
تیر 13, 1399
955 بازدید

الهام هادی مدیرعامل آژانس هواپیمایی گردشگری گلچین بخش صنعت توریسم   تابلوی افتخارات لوح افتخار بانوی برتر کارآفرین-اردیبهشت1390 لوح برتر گردشگری از سازمانWTO برترین آژانس برای بهترین ارائه ورودی از کشور ایتالیا- نمایشگاه رعینی لوح استاندارد جهانی گردشگری لوح تجارت جهانی با رویکرد کارآفرینی و ایجاد اشتغال-1394 سمت ها و فعالیت ها مدیر انفورماتیک کارخانه […]

الهام هادی

مدیرعامل آژانس هواپیمایی گردشگری گلچین

بخش صنعت توریسم

 

تابلوی افتخارات

لوح افتخار بانوی برتر کارآفرین-اردیبهشت1390

لوح برتر گردشگری از سازمانWTO

برترین آژانس برای بهترین ارائه ورودی از کشور ایتالیا- نمایشگاه رعینی

لوح استاندارد جهانی گردشگری

لوح تجارت جهانی با رویکرد کارآفرینی و ایجاد اشتغال-1394

سمت ها و فعالیت ها

مدیر انفورماتیک کارخانه ماشین سازی گلچین

مدیر بازرگانی پیک یدک

رییس هیات مدیره شهرآذین

 

کارآفرین گلچین

در تهران متولد شدم. پدرم محمد علی هادی، مهندس مکانیک، فرهیخته و دانشگاهی و مادرم فردی تحصیل کرده بود. در خانواده ای متولد شدم که به علم و دانش بسیار اهمیت می دادند. برادرم دکتر هادی مدیر هلدینگ کسب و کار و خواهر کوچکم دندانپزشک هستند و تقریبا هر سه نفر ما افراد موفقی در جامعه هستیم و توانستیم روی پاهای خود بایستیم و حرفی برای گفتن داشته باشیم. پدرم همیشه می گفت ما باید سفره ای پهن کنیم که بقیه افراد جامعه هم بتوانند از آن استفاده کنند. در کودکی پدرم برای هدر نرفتن وقت هایمان در زمینه های مختلف اعم از فرهنگی، ورزشی و علمی ما را تشویق و هدایت می کرد. همیشه این نکته را خاطر نشان می کرد که وقت از طلا گران بهاتر است؛ چرا که طلا را می توان بعدها بدست آورد اما وقت رفته را نه. بنابراین تمام سعی ما این بود زمان ما را بیهوده سپری نکنیم و بیشتر وقت مان به فراگیری و کسب دانش مشغول بودیم. ایشان همیشه تاکید داشت جسم و روح باید با هم رشد پیدا کند. پدرم توصیه می کرد کتاب های خوب بخوانیم و با افراد موفق آشنا شویم و از تجربیات دیگران استفاده بهینه ببریم و نخواهیم همان کار را دوباره تجربه کرده و زمان را دوباره صرف آزمون وخطا کنیم. همیشه ما را در محافل علمی و ادبی برای کسب دانش بیشتر شرکت می داد.

رشته تحصیلی دبیرستانم ریاضی فیزیک بود. بعد از اتمام دوره کارشناسی به فکر این بودم که باید توانمند باشم و بتوانم کاری انجام دهم و حرفی برای گفتن داشته باشم. پدرم می گفت که خانم ها بسیار توانمند هستند و بیشتر از یک مرد می توانند فعالیت کنند؛ چرا که صبر و تحمل شان بیشتر است و این انگیزه خیلی خاصی برای من شد تا شروع کنم. در مسیر کاریم اتفاقات و مشکلات زیادی داشتیم؛ اما تدبیر و تفکر پدرم موجب میشد که یاد گرفتم از شکست نترسم و آنها را پله های ترقی ببینم و پیش بروم. چون از کودکی به سفر و گردشگری علاقه خاصی داشتم، احساس کردم در این زمینه می شود برای خانم ها اشتغال زایی کرد و زمینه فراهم آورد. چون در حیطه فعالیت گردشگری خانم ها دقت عمل بالاتری دارند و صبورترند.

بعد از فارغ التحصیلی در رشته مهندسی کامپیوتر، مدارک دانشگاهی گردشگری (مدیریت فنی جهانگردی) را اخذ و در سال 1379گردشگری گلچین را تاسیس کردم. چون با روحیه کسب تجربه آشنا بودم و کتاب افراد موفق را می خواندم و می دانستم که آنها از صفر شروع کرده بودند و به کجاها رسیده بودند انگیزه های من بیشتر می شد. در سن 23 سالگی به این فکر افتادم که شروع کنم و به سمت و سویی رفتم که بتوانم توانایی ها و تجربیاتی که بدست آورده ام را به عرصه ظهور برسانم. از افراد وآشنایان مختلفی در این زمینه کمک گرفتم و با توجه به تجربیات کسب شده در گذشته توانستم موفق شوم.

مطالعات زیادی در زمینه صنعت های مختلف داشتم. مطالعاتم در بخش کشورهای پیشرفته من را متوجه این موضوع کرد که صنعت توریسم یکی از درآمدزاترین صنعت هاست؛ چون وقتی یک گردشگر وارد کشوری می شود باعث کسب درآمد برای آن کشور می شود. از حمل و نقل گرفته تا تور لیدرها و هتل ها صنعت وسیع و ارزآوری هستند که کمک بزرگی به اقتصاد کشور می کنند. این صنعت شاخه های مختلف و گسترده ای دارد. صنعت گردشگری می تواند برای افراد زیادی اشتغال زایی کند. در هر شهری که توریسم وارد شود آن شهر از نظر اقتصاد، فرهنگ و اجتماع رونق و رشد پیدا می کند. عوامل زیادی دست به دست هم می دهند تا دامنه این صنعت وسیع تر شود. به همین علت فکر کردم بتوانم نه تنها افرادی را در مجموعه خودم بکار بگیرم بلکه می توانم این حیطه را گسترش داده و به شهرستان های مختلف برسانم و حتی آن را بین المللی کنم. ما در حال حاضر در شهرستان های مختلف تور لیدرهای فعالی داریم که جاذبه های متفاوتی را پیدا و بازگو می کنند، به طور مثال سرعین اردبیل این قدرت را دارد که گردشگری سلامت را داشته باشد. در سال های اخیر هتل های زیادی در آنجا ساخته شده و وجود توریست باعث احساس نیاز به ساخت هتل یا حتی بازسازی ویلاهای قدیمی برای اسکان و ایجاد فضای اقتصادی شده است. اخیرا مشغول تهیه گزارشی از سرعین مشغول بودیم که متوجه شدیم مغازه های این شهر تا ساعت 2 بامداد باز هستند و این نشان دهنده رونق اقتصادی این شهر است.

ما باید زیبایی های هر محله، نقاط قوت وضعف و نیاز گردشگر را پیدا کنیم و با توجه به شناخت مناطق مختلف کشور آنها را به همان نیاز و خواسته هدایت و راهنمایی کنیم. این موضوعات باعث ایجاد شغل و درآمد می شود. این رشته یکی از پر درآمدترین رشته هاست، خصوصا الان با توجه به مشکلات اقتصاد و دلار و ارز همه فکر می کنند بسیار سخت است اما در این شرایط باید ورودی توریسم را تقویت کنیم تا بتوانیم این چالش را به درستی رد کنیم. ما چهار فصل را در ایران داریم. مثلا تابستان ها در جاهای خنک و  زمستان ها در جاهای گرم، ایران بستر جذب توریسم بسیار زیاد است. در شرایط فعلی و بالا رفتن قیمت ارز باید روی جذب توریسم های خارجی تمرکز کنیم. باید تورهای ورودی را تقویت کنیم و ارز وارد کشور کنیم. فقط ما در خصوص رعایت استاندارهای جهانی ضعف داریم.

مثالی می زنم در مورد انباشت ثروت و کارآفرینی؛ شما اگر بر سر میزی باشید که انواع غذاها و نوشیدنی ها روی آن باشد تنها به اندازه ظرفیت معده تان می توانید میل کنید حتی اگر بخواهید بقیه را نگه دارید مورد استفاده قرار نمی گیرند، اما اگر هزار نفر همزمان بر سر میز باشند هزاران نفر از سفره بهره مند شده و هزار خاطره خوب برای آنها بجا گذاشته اید. ما آن چیزی که می گذاریم ماندگار می شود نه آن چیزی که با خود می بریم. من خیلی خوشحالم که توانستم حرکتی انجام دهم که افرادی در داخل و خارج کشورم موفق باشند و آنها هم تعدادی را به کار بگیرند و تماشای این زنجیره برایم بسیار لذت بخش است. این کارآفرینی بسیار شیرین تر از داشتن ثروت است و هر روز برای چشیدن این طعم تشنه تر می شوم. شاید گاهی مبلغ کمی داشته باشیم ولی در پی آنیم که در همین مقدار، گروهی دیگر هم سهیم شوند.

روح من فقط با کارآفرینی و دیدن موفقیت های زیر مجموعه ام ارضاء می شود. متاسفانه تنها دغدغه ما نابسامانی های اقتصادی پیش روست که البته همه کشورهای جهان شاهد این اوضاع هستند. مشکلات اقتصادی گاهی تمرکز و فکر مثبت را از ما می گیرد. فقط باید مدیریت بحران داشته باشیم تا بتوانیم بر مشکلات چیره شویم. در ایران هنوز بر توانایی بانوان ایمان و اعتقاد کاملی نیست و ارگان های دولتی آنطور که باید و شاید جوابگوی بانوان کارآفرین نیستند و کارشکنی های متفاوتی هست که تا ما بخواهیم خود را اثبات کنیم زمان زیادی صرف آن می شود.

اگر افرادی در پی موفقیت هستند یکی از مهم ترین گزینه ها برقراری ارتباط است. از نظر من برقراری ارتباط یک علم و هنر است؛ اینکه چگونه و چه زمانی بتوانیم ارتباط موثری داشته و برای شروع کار افراد موفق در آن رشته را پیدا کنیم و از تجربه ها و راه های رفته و نرفته شان درس بگیریم و با علم و تجربه مسیرمان را انتخاب کنیم که با کمترین ریسک ها و چالش ها مواجه شویم. یک کارآفرین باید به کارش علاقه داشته باشد. چون بی علاقگی باعث سستی و ضعف می شود. باید از شکست هایش برای ترقی و پیشرفت پله بسازد. من معتقدم در وجود هر انسانی توانمندی های زیادی وجود دارد. خداوند انسان را اشرف مخلوقات قرار داده پس قطعا می توانیم کارهای بزرگی را انجام دهیم. افرادی موفق می شوند که به توانایی های خودشان اعتماد کنند، قدرت داشته باشند و از شکست نترسند، با دانش روز به سوی مسیرشان بروند، مطالعه و امید فراوان داشته باشند، افراد منفی را در حوزه کارشان قرار ندهند و افراد مثبت را که باعث اشتیاق می شوند انتخاب کنند و هیچ گاه نگذارند بحران ها و ناملایمات زندگی ایجاد دلهره و نگرانی کند، بلکه با آرامش و تفکر بالا با مسائل روبرو شده و مشکلات را حل کنند.

همیشه به خدا توکل داشته باشیم. خداوند تنها کسی است که هیچ گاه از اتکا به او پشیمان نمی شویم. مهم ترین چیز اعتقاد قلبی به خداوند است. از خوبی های اطرافیان دریافت داشته باشیم.

 

برچسب‌ها:, , , , , , , , , ,